İdrar Sonrası Damlama Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İdrar Sonrası Damlama Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Sonrası Damlama, İdrar sonrası bir türlü kesilmek bilmeyen damlalar bazı kadınlarda görülse bile genellikle erkeklerde görülen bir durumdur. Ne kadar zorlarsa zorlasın bu durum özellikle namaz ibadetini yerine getirmek isteyen kişileri özellikle dışarıda çalışıyorsa çok zor durumda bırakır.


İdrar Sonrası Damlama Sebebi Nedir?


İdrar sonrası damlama, idrar yolları ve böbreklerde oluşan sorunlardan kaynaklanabilir ama en büyük sebebi, idrarın atılmasının son aşamasında idrar kesesinin altında bulunan ve idrarın atılmasını sağlayan yol olan üretranın etrafında bulunan kasların yeteri kadar kasılamaması sonucu oluşur. Bu durum ise son derece rahatsız edici bir hal alır ve kişiyi ve kötü kokudan dolayı da etrafındakileri rahatsız edici boyutlara ulaşabilir.


İdrar sonrası damlama sorunu yaşayan kimsenin yapması gerekenler nelerdir?

  • Böyle bir sorunu olsun olmasın, her erkeğin ayakta değil, alaturka tuvalette oturarak tuvalet ihtiyacını gidermesi gerekir. Böyle yaptıkları takdirde hem üretra ve diğer boşaltım sisteminde oluşabilecek iltihaplanmaları engelleyebilir hem de idrar kesesinin tamamen boşalmasını sağlayarak damlamanın önüne geçmiş olurlar.
  • İdrar yapmadan önce, üzerinde bulunan dar pantolon tarzı kıyafetleri çıkarmak çok daha rahat bir boşaltım sağlayacaktır.
  • Erkeklerin idrar yaptıktan sonra penislerini üç parmakları ile sıvazlayarak içeride kalan idrarı çıkartması damlamaları önleyecektir.

İdrar sonrası damlamalar namaza mâni midir?


İdrar damlaması çoğu kimsede hastalık sebebi ile değil tuvalet ihtiyacını giderirken yeterince dikkatli olmamaktan kaynaklanır. İdrar sonrası gelen damlamalar, necisdir; yani namaza manidir. Namaz kılmanın hadesten taharet, ve necasetten taharet olmak üzere temizliğe vurgu yapan iki farzı vardır. Namazın farzlarının bir tanesini bile yerine getirmemek namazın kabul olmamasına neden olur. İdrar damlaması çoğunlukla bir hastalıktan değil, tuvalet ihtiyacı sırasında yeteri kadar özen göstermemekten kaynaklanır.

İdrar yaptıktan sonra uzun süre damlamaları devam eden kimse, namaz kılmak istiyorsa, idrarın tamamen kesilmesini bekleyip, abdest olmalı ve daha sonra necis olmasından şüpheleniyorsa iç çamaşırını değiştirdikten sonra namazını kılmalıdır.

Güzel dinimiz tuvalette temizlik kurallarının önemini anlatmak için, üzerinize sıçrayan idrarın kabir azabına sebep olduğunu hadisler ile bildirilmektedir. Bu yüzden bütün Müslümanların, çocukluk yaştan itibaren özellikle erkek çocuklarının oturarak idrar yapmaya alıştırılması gerekir.

İdrar Sonrası Damlama Yorumları

soru

Çaresiz

24 Haziran 2017 Cumartesi

25 yaşındayım. Ben de de sıkıntı var idrar yaptıktan sonra ne yaparsan yap o son damla iç çamaşıra maalesef damlıyor

Cevap yaz
cevap

Müstezım

12 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba, idrarınızı yaptıktan sonra 1,2 damlanın iç çamaşırınıza düşmesinin sebebi ayakta idrar yapmanızdan kaynaklıdır. Oturarak israrınızı yapmayı denerseniz böyle bir sorun olmayacaktır.

cevap

Djokker

31 Ağustos 2018 Cuma

Benimkida sizin aynisi 25 yasindayim idrari bitirdiktan sonra 1 2 damla dusuyo ne sabapla acabo

soru

ömer

15 Haziran 2017 Perşembe

Abe sen iç çamaşır değiştir diyosun gunde 3 defa lavaboya giden insan nasil idare etsin

Cevap yaz
cevap

Dürüst

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Merhaba, idrar çok tehlikeli bir durum kesinlikle çok dikkat edilmeli, her durumda kontrol edilmeli Allah muhafaza, namazlarımızı o şekilde kılıp haberimiz olmassa öbür dünyada bunun sorgusu olacak. Çok dikkat etmek gerekir.

soru

ali

06 Temmuz 2017 Perşembe

hocam yanlış anlamayın ama verdiğiniz bilgilerden bilimsel olanlarına lafım yok ama dini bilgiler konusunda sanki biraz sert davranmışsınız. nedenine gelince; çoğu dini sitede okuduğuma göre, alınan tüm tedbirlere rağmen tuvaletten sonra iç çamaşırına idrar damlıyorsa ve bu damla avuç içini geçmeyecek kadarsa namaza mani olmaz diye yazıyor. bana bu düşünce daha doğru geliyor. çünkü biliyoruz ki dinimiz kolaylık dini. diyelim ki adam evden dışarıda bi yerde. abdest bozdu. yapılması gereken her şeyi yaptı ama yine de damlama oldu. bu adam iç çamaşırını nasıl değiştirsin?

Cevap yaz
cevap

Ferma

19 Eylül 2018 Çarşamba

Namaz kılmak için iç ve dış temizlik olarak adlandırdığımız iki şey vardır. Hadesten taharet ve necasetten taharet. Dinimiz kolaylaştırınız ama zorlaştırmayınız dediği gibi bazı hükümleri de peşin olarak koymuştur. Namaz kıldığımız yerin temiz olmasına dikkat ettiğimiz gibi beden temizliğine, elbiselerimizi de dikkat etmeliyiz Elimizde olan imkanlar doğrultusunda çokça özen göstermeliyiz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte İdrar Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Gebelikte İdrar Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

İdrar Testi Neden Yapılır?

İdrar Testi Neden Yapılır?

Beyaz İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Beyaz İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte İdrar Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte İdrar Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Uykuda İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Uykuda İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Aktif Mesane Sendromu (AAMS)

Aşırı Aktif Mesane Sendromu (AAMS)

Aşırı Aktif Mesane Sendromu (AAMS), böbreklerde üretilen idrar mesane dediğimiz organda depolanır. Mesanenin yapısı kaslardan oluşur ve kese biçimindedir. Ortalama olara[...]

Kırmızı İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Kırmızı İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Kırmızı idrar analizi uzun zamandır geçmişten günümüze vücuttaki problemleri meydana çıkartmak için yapılmaktadır. İdrar rengi genel olarak vücuttaki bir problemin[...]

İdrar Torbası Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Torbası Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

İdrar torbası hastalıkları özellikle kadınların başına erkeklere nazaran daha sık gelebilen idrar kesesinden kaynaklanan hastalıklardır. İdrar torbası boşaltım sist[...]

İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Kan, İdrarda belirlenen kanamanın pek çok nedeni vardır. Sağlık açısından ciddi bir tehlikenin habercisi olabileceği gibi önemsiz bir nedenden de idrarda kan g�[...]

İdrarda Ph Yüksekliği İdrar PH'ının Yükseldiği Durumlar

İdrarda Ph Yüksekliği İdrar PH'ının Yükseldiği Durumlar

İdrarda Ph Yüksekliği, bize idrarın alkali olduğunu göstermektedir. İdrarda pH yüksekliği, pH değerinin 8 üzerinde olduğu anlamına gelmektedir. İdrarda pH yüksekliğ[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6