İdrar Kesesinde Taş Belirtileri ve Tedavisi
20 Temmuz 2024

İdrar Kesesinde Taş Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kesesinde Taş

İdrar kesesinde taş oluşumu sıkça rastlanan bir durumdur. Oluşan taşlar bazen bir yumurta büyüklüğüne ulaşabilir veya bilye taneleri kadar çok sayıda olabilir. İdrar kesesi taşları genellikle erkeklerde görülür. Taşlar kese içerisinde hareket ederler. Hareket yoksa idrar kesesi taşı, bir ur, mesaneden geçirilen dikiş materyali veya unutulmuş bir DJ stent üzerinde gelişmiş olabilir. İdrar kesesi taşları, idrar kesesini tahriş ederek ve idrar çıkma kanalını tıkayarak hastada önemli sıkıntılara yol açar.

Ne tür şikâyetler görülür?

 • İdrar akışının kesintiye uğraması
 • İdrar yapabilmek için pozisyon değiştirme
 • İdrarı kolay boşaltamama
 • Sık idrara çıkma
 • İdrardan kan gelmesi
 • İdrarda yanma
 • Penis içerisinde sancı
 • İdrarın bulanık gelmesi
Ağrı özellikle idrarın bitiminde şiddetlenir. Ağrı torbalara, makata ve penis içerisine yayılabilir. Taş idrar çıkma kanalına girip, idrar kanalını tıkayabilir. Bu durumda idrar çıkışı aniden durur. Hasta pozisyon değiştirerek taşın tekrar idrar kesesi içerisine düşmesini sağlayabilirse, idrar yapmaya devam edebilir. Eğer taş idrar çıkma kanalına takılır ve idrar kanalını tıkarsa, taşın bir sonda ile idrar kesesi içerisine geriye itilmesi gereklidir. Aksi halde hastanın idrar yapabilmesi imkânsızdır. İdrar kesesi taşları idrar yollarında iltihaplara yol açabilir.

Mesanede Taş Neden Oluşur?

Mesanede görülebilen taşlar birçok vakit böbreklerden atılmış taşlardır. İdrar kesesine ulaşan bu taşlar dışarı atılamazsa, idrar kesesi içerisinde büyürler. İdrar kesesi içerisinde oluşmuş taşlar ise genellikle idrarın tam boşaltılamadığı durumlar sonrasında meydana çıkar. Özellikle büyümüş prostat, idrar kanalını daraltarak taşın dışarı atılmasını önler veya idrarın bir bölümünün kese içerisinde kalmasına yol açarak idrar kesesi içerisinde taş oluşmasına neden olur. İdrar tamamen boşalmayınca, içerinde bulunan kristaller çöker ve birleşirler. İdrarı tamamen boşaltamama problemi uzun süre devam ederse, bu kristal kümeleri taş haline gelir. Sık sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları ve üretrada, idrar çıkma kanalı darlıkları da idrar kesesi taşı oluşumuna neden olur. İdrar kesesi duvarının zayıflaması sonucu divertikül dediğimiz, içini boşaltma becerisi olmayan kesecikler içerisinde, idrarın birçok kez kalması da burada taş gelişimine neden olur. Nörojen idrar kesesi gelişen hastalarda da mesanelerinde taş gelişebilir. Felç veya omurilik yaralanması sonucu mesaneyi kontrol eden sinirlerin hasar görmesiyle nörojen idrar kesesi gelişir.

Şüphe Durumunda Hangi Testler Yapılır?

 • İdrar tahlili: İdrarda birçok kez inflamasyon ve kan saptanır.
 • Röntgen: Çekilecek pelvis grafisinde mesanedeki taşlar görülür. Bazı taş türleri direkt filmlerde görülmeyebilir.
 • Ultrason: Mesanedeki taşları rahatlıkla saptar. Mesanede bulunan kan pıhtılarının ve üzeri kireçlenmiş idrar kesesi tümörlerinin idrar kesesi taşlarıyla karıştırılabileceği akılda tutulmalıdır.
 • Sistoskopi: Şüpheli durumlarda idrar kesesinin ışıklı bir aletle içeriden incelenmesi kesin tanıyı koydurur.
 • Spiral bilgisayarlı tomografi taraması: Bu araştırma çok küçük taşları dahi belirleyebilir ve tüm idrar kesesi taşlarını saptamak için en duyarlı tetkiklerden biri olarak kabul edilir.

Tedavi Nasıl Yapılır?

Küçük boyuttaki taşlar, eğer idrar kanalını tıkayan prostat büyümesi veya darlık gibi bir durum yoksa, bol su içmeyle (saat başı 1-2 su bardağı, gün içinde 2-2.5 litre su) atılabilir. İdrar kanalından geçemeyecek kadar büyük taşlar, kapalı yolla idrar kesesi içerisinde kırılarak dışarı alınabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İdrar Kaçağı Teşhisi Nasıl Konur?

İdrar Kaçağı Teşhisi Nasıl Konur?

Güncel

Bulanık İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Bulanık İdrar Belirtileri ve Tedavisi

AST: Aspartat Aminotransferaz Nedir?

AST: Aspartat Aminotransferaz Nedir?

İdrar Tahlilinde BACT Nedir?

İdrar Tahlilinde BACT Nedir?

Gebelik İdrarda Ne Zaman Belli Olur?

Gebelik İdrarda Ne Zaman Belli Olur?