Gülerken İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024

Gülerken İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

İdrar kaçırma, günlük yaşantımızda olağan işler sırasında istemsiz ve ani bir şekilde idrarın dışarı çıkmasına denir. İdrar kaçırmanın birçok sebebi olabilir. Genellikle idrar yollarındaki bir sorundan kaynaklanmakla birlikte, kadın genital organları veya kalın bağırsaklarda olabilecek sorunlar da bu duruma neden olabilir. İdrar kaçırma, bazen öyle durumlarda ortaya çıkar ki, kişiyi günlük yaşamında olağan davranışları yaparken bile çok zor duruma sokabilir. Başta gülme olmak üzere, egzersiz yapma, hapşırma, ağır bir eşya kaldırma, öksürme, sıkışma ve hatta yürüme ve oturma esnasında idrar kaçırma yaşanabilir. İdrar geldiğinde tuvalete yetişemeden kaçırma gibi sorunlar yaşıyor ve sık sık tuvalete gitme gereği duyuyorsanız, bu duygulardan kurtulmak için doktora danışılması gerekir.

İdrar Kaçırmanın Sebepleri

İdrar kaçırma problemi kadınlarda daha sık görülmektedir. Bunun sebebi ise idrar tutmayı sağlayan kasların erkeklerde daha sağlam olması ve kolay kolay kas gücünü kaybetmemesidir. Bu yüzden erkeklerde bu sorun daha az yaşanır. Ancak erkeklerde genellikle prostat ameliyatı sonrasında daha fazla yaşanmakta ve bazen çok şiddetli geçmektedir. Kadınlarda ise idrarı çevreleyen kaslar daha zayıf olduğu için en hafif hareketlerde bile idrar kaçırma sorunu yaşanabilir. Özellikle gülmek, idrar kaçırmaya neden olabilir. Gülme esnasında vücudumuzdaki birçok kas gerilir veya gevşer. Bu durum, idrarı çevreleyen ve tutan kasların kasılma ve gevşemesiyle birlikte idrar kaçırmaya neden olabilir.

Kimler Risk Altında?

Kadınlarda idrar kaçırma özellikle doğum sayısı fazla olan kadınlarda ve menopoz sonrası dönemde daha sık görülmektedir. Ayrıca doğumdan sonraki dönemde ve 30 yaş üstü her dört kadından birinde bu problem yaşanır. Nadiren de olsa doğum yapmamış kadınlarda bile görülebilir. Kadınlarda genel ömür ortalaması yüksek olduğu için yaş arttıkça sorun görülme sıklığı da artmaktadır. Kadınlarda idrar kaçırmanın önemli bir nedeni genetik yapıyla ilgilidir. Kas ve bağ dokusu zayıf ve sarkmaya eğilimli olan kadınlar, sık doğum yapma, ağır yük kaldırma, astım, kronik öksürük ve kilo alıp verme gibi nedenlerle daha çok yıpranır ve bu da idrar kaçırma sorununa yol açar.

Bağ Dokusu ve Genetik Faktörler

Bağ dokusu, kalıtsal olarak zayıf ve sarkmaya eğilimli olan bireylerde bu problem sıkça oluşur. Genital organların sarkması ise çoğunlukla zor ve sık doğumlar, kronik öksürük ve astım hastalığı, ağır yük kaldırma, kronik kabızlık, aşırı şişmanlık gibi etkenlerin varlığında oluşur ve sonuç olarak idrar kaçırma problemi meydana gelir.

İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar kaçırma tedavisinde bir doktor yardımı ile idrar kaçırmaya neden olan sebep belirlenir ve tedavi ona göre yapılır. Yaşam şeklimizi ve kişisel alanımızı daraltan bu sorunu çözmek için ilaç tedavisi, gerektiğinde cerrahi müdahale yapılabilir. İdrar kaçırmanın sebebi psikolojik olabileceği için, psikolog tarafından da tedavi edilebilir. Sigara içmek gibi dış etkenlerden kaynaklanıyor ise nedenine bakılarak çözüm aranır. Örneğin, sigara bırakılabilir.

  • İlaç tedavisi
  • Cerrahi müdahale
  • Psikolojik destek
  • Sigara bırakma

İdrar kaçırma problemi yaşıyorsanız, mutlaka bir uzmana danışarak nedenini öğrenmeli ve uygun tedavi yöntemlerini uygulamalısınız. Bu, yaşam kalitenizi artıracak ve günlük yaşantınızı daha konforlu hale getirecektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ben

06 Mayıs 2024 Pazartesi

7 yaşından beri belki daha eski bilemiyorum maalesef guldugumde korktugumda zipladugimda belki 2lt idrar kaciriuoruum.bıktım artık ne yapabilirim doktora gidemiyorum utaniyorum.aileme söyleyemiyorum yardım edin.ne yapayim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Mana

Özellikle bayanların en çok şikeyetçi olduğu rahatsızlıkdır idrar kaçırması. Gülerken, öksürürken idrar kaçırırlar. Genellikle idrar yollarında ki sorundan idrar kaçırır bayanlar. idrar tutmayı sağlayan kasların bayanlar da daha zayıf olduğundan bayanlar idrar kaçırır. Bu kas erkekler de daha güçlü olduğundan erkekler idrarını tutabiliyorlar. Doğum yaptıktan sonra bayanlar idrar kaçıra bilirler.

2. Cevap
cevap

Damla

Bende de aynı şey oluyor ve utanıyorum çok gülünce oluyor bazen hapşurunca

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ani İdrar Sıkışması

Ani İdrar Sıkışması

Güncel

 Parlak veya Neon Sarı İdrar

Parlak veya Neon Sarı İdrar

Güncel

İdrar Testinde Gebelik Nasıl Saptanır

İdrar Testinde Gebelik Nasıl Saptanır