Yaşlılarda İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024

Yaşlılarda İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Yaşlılarda idrar kaçırma, son derece yaygın olarak görülen problemlerden biridir. Birçok zaman kişinin istemsiz bir şekilde idrarını kaçırması ile sorunlar meydana gelir. Kişi her ne kadar yaşlı da olsa idrar kaçırma sorunu bu kişinin yaşam kalitesini oldukça düşürür. Bir boşaltım sistemi problemi olan idrar kaçırma günümüzde en çok çocuklarda ve yaşlılarda meydana gelen bir durumdur. Fakat bu sorun çocuklarda aslında herhangi bir hastalık yerine alışkanlıklarından dolayı meydana gelse de yaşlılarda bu durum farkında olduğu halde istemsiz olarak meydana gelmektedir.

Yaşlılarda İdrar Kaçırma Nedenleri

Yaşlılarda idrar kaçırma probleminin birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerden bazıları sağlık üzerindeki problemler diğer nedenler ise dış etkenlerdir. Yani idrar kaçırma problemi görülen kişilerde bu durum farklı etkenlere dayandırılmaktadır. Yaşlılarda idrar kaçırma problemi daha çok sağlık nedenleri ile meydana gelen bir durumdur. Boşaltım sistemindeki organların görevlerini tam olarak yapamamasından dolayı meydana gelen bu durum böbrekler, idrar yolları, mesane, üreter sistemi olmak üzere birçok organdan kaynaklanabilmektedir. Böbreklerden kan içerisinden süzülen atıklar mesaneye gönderilir. Sürekli olarak gönderilen bu atıklar yani idrar mesanede birikir. Mesanede biriken idrar ise kişinin uygun bir zamanda lavaboya gitmesi ile boşaltılır. Fakat yaşlılarda bu durum sinirsel olarak anlaşılamadığı için mesanenin doluluğu beyin tarafından algılanamaz ve bu durumda kişiler idrar kaçırabilir.

Psikolojik Etkiler

Yaşlılarda idrar kaçırma aslında kişinin psikolojik olarak da önemli bir şekilde etkilenmesine neden olmaktadır. Bu durum özellikle kişide öz güven kaybına ve utanma duygusunun artmasına neden olmaktadır. Özellikle kişinin yaşı nedeni ile utanma duygusu çok artabilir. Tabi ki bu durum kişiyi psikolojik yönden oldukça etkiler. Kronik olarak görülen idrar kaçırma durumları aileyi hem maddi olarak hem de manevi olarak rahatsızlıklara sokabilmektedir. Bu durum bazen aile içinde huzursuzluk sorunlarına bile neden olmaktadır.

Tedavi Yöntemleri

Günümüzde gelişmiş olan tıp sayesinde idrar kaçırma problemlerine birçok tedavi bulunmuştur. Cerrahi olarak yapılan müdahaleler sayesinde birçok hastanın sorunu çok kolay bir şekilde çözülür ve hastalar birkaç gün içerisinde sağlığına kavuşurlar. Bu durum tabi ki teknoloji ve bilim alanında gelişmiş tıbba bağlanabilir. Yaşlılarda idrar kaçırma problemi yapılan araştırmalara göre kadınlarda erkeklerin on katı kadar daha fazla görülmektedir. Bu durumun nedeni ise aslında kadınların doğurganlıklarıdır. Kadınlar doğurdukları zaman vajinal kaslar son derece gevşer. Bu durum tabi ki idrar torbası ve etrafındaki kasları da etkilediği için yaşlılıkta bu gibi problemler görülebilir. Fakat belirtmek isterim ki çok doğum yapıp yaşlılıkta idrar kaçırma problemi ile karşılaşmamış insanlar bulunmaktadır.

Yaşlılarda İdrar Kaçırma Nedenleri
  • Bazı tıbbi ilaçlar: Günümüzde yaşlı insanlar farklı sağlık problemleri nedeni ile farklı türden ilaçlar kullanmaktadır. Bu ilaçlar genellikle sürekli olarak kullanıldığı için kişilerde küçükte olsa bazı etkilere neden olabilmektedir. Bu nedenle idrar kaçırma sorununun kişinin kullandığı ilaçların yan etkisi olduğu söylenebilir.
  • Aşırı kilo: Yaşlanma ile aşırı kilolu olan vücut çok zor yükler altında kalır. Bu durumda kişilerde idrar kaçırma sorunu kaçınılmaz olmaktadır. Bu nedenle sizlerde aşırı kilolarınızdan kurtularak bu ve daha birçok hastalıktan korunabilirsiniz.
  • Prostat: Aslında idrar kaçırma probleminin en önemlisi ve en çok görülen nedeni bu durumdur. Prostat hastalıkları erkeklerde görülen idrar kaçırma sorununun en önemli nedenidir. Bu durum oldukça önemli tedaviler gerektirse de aslında günümüzde gelişmiş teknolojiye rağmen tedavilerden cevap alınamamaktadır.
  • Böbrek hastalıkları: Kimi zaman kişinin idrar yapamaması kimi zamansa kişinin idrar kaçırması sorunu genellikle bu gibi durumlardan dolayı meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için sık sık muayene olun.
Ekstra Bilgiler ve Öneriler

Yaşlılarda idrar kaçırma problemini azaltmak için bazı yaşam tarzı değişiklikleri ve önlemler alınabilir. Örneğin, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı bir diyet uygulamak ve sıvı alımını kontrol etmek bu sorunun yönetilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, pelvik taban kaslarını güçlendiren egzersizler (Kegel egzersizleri) de idrar kaçırma problemini azaltmada etkili olabilir. Bu egzersizler, mesane kontrolünü artırarak idrar kaçırma sorununu hafifletebilir.Sonuç olarak, yaşlılarda idrar kaçırma problemi yaygın bir durumdur ve birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ancak, uygun tedavi ve yaşam tarzı değişiklikleri ile bu sorun yönetilebilir ve yaşam kalitesi artırılabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Aliye öner

21 Nisan 2024 Pazar

Annem sürekli altına kaçırıyor ilaçta kullanıyorum zor durumdayım ne yapmalıyım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Öncelikle böyle bir durumda yalnız olmadığınızı bilmelisiniz. Bir doktora başvurup annemizin durumunu detaylıca anlatmak, gerekirse bir uzmandan yardım almak önemlidir. Ayrıca, destek gruplarına katılarak benzer durumlar yaşayan diğer insanlarla deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Bu süreçte kendinize de zaman ayırmayı unutmayın, sizin de sağlığınız önemlidir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kanlı İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Kanlı İdrar Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Hamilelikte İdrar Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hamilelikte İdrar Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

İdrar Yolu İltihabı Bel Ağrısı Yapar mı?

İdrar Yolu İltihabı Bel Ağrısı Yapar mı?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bulaşıcı mı?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bulaşıcı mı?

Güncel

İdrar İnkontinansı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar İnkontinansı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma

Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma