Hamilelik İdrar Testi Hamilelik idrar Testi Nasıl Yapılır?
21 Temmuz 2024

Hamilelik İdrar Testi Hamilelik idrar Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik İdrar Testi

Hamilelik idrar testi, adet süresinin gecikmesi sonucunda yapılır. Bu testler, cinsel ilişkiden hemen sonra sonuç vermez; belirli bir süre geçmesi gerekmektedir. Eczanelerden kolaylıkla ve uygun fiyatlarla temin edilebilen bu testler, hamilelik şüphesi olan kadınlar tarafından kullanılabilir. Ancak, adet gecikmesini beklemeden test yapmak yanıltıcı sonuçlara yol açabilir. Kesin ve doğru bir sonuç almak için adet süresinin geçmesini beklemek önemlidir.

Hamilelik İdrar Testi Nasıl Çalışır?

Hamilelik idrar testi, hamileliğe bağlı olarak ortaya çıkan HCG hormonunun annenin kanından idrara geçmesi ile çalışır. Kadının yumurtlama dönemine yakın zamanda ilişkiye girildiğinde hamilelik oluşabilir. Gebelik, rahime kadar ilerlemesi ve yerleşmesi süreci yaklaşık 7-10 gün sürer. Gebelik rahime yerleştikten sonra, gebelikten salgılanarak meydana gelen HCG hormonu annenin kanına geçer ve oradan da idrara taşınır. Bu süreç, yumurtlama dönemine yakın bir ilişki sonrası yaklaşık iki hafta alır ve bu süre bir sonraki adet dönemine denk gelir. Gebelik oluşmuşsa adet gecikmesi olacaktır. Bu gecikmenin ardından yapılan hamilelik idrar testi doğru sonuç verecektir.

Hamilelik İdrar Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik testlerini eczanelerden temin etmek mümkündür. Bu testi ilişkiden hemen sonra yapmak sonuç vermeyecektir. Adet gecikmesine bağlı olarak yapmak daha uygundur. Sabah yapılan ilk idrar, daha net sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Aç veya tok olmanız sonucu etkilemez. Orta akım idrarı tercih etmek daha iyi sonuç almanızı sağlar. Orta akım idrarı, idrarın biraz aktıktan sonra test için alınan ve uygun olan idrardır. Yani, idrarı biraz aktıktan sonra alınan idrar test için kullanılması daha uygundur.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise idrarın tutulma süresidir. Eğer adetiniz henüz fazla gecikmemişse, idrarınızı yaklaşık 5 saat kadar tuttuktan sonra test için kullanmalısınız. Bir hafta kadar bir süre geçmişse, idrarınızı tutmanıza gerek yoktur. Test cihazına idrarı damlatın ve bir iki dakika bekletin. Tek çizgi çıkarsa negatif, çift çizgi çıkarsa pozitif demektir. Silik çizgi çıkarsa, pozitif ve negatif arasında şüpheli bir durumdur. Birkaç gün aradan sonra tekrar testi yapmanız önerilir. Adet gecikmesini beklemeden yaptığınız testler negatif çıkabilir, fakat gebelik var ise de gecikmeden önce test yapıldığı için olumlu sonuç vermeyebilir.

Çok nadir de olsa kullanılan bazı ilaç ve kimyasallar, gebelik olmamasına rağmen hamilelik idrar testinde pozitif sonuç verebilmektedir. Adet gecikmesine rağmen negatif çıkan bir sonuç varsa, üzerinde durulması gereken bir durum olabilir. Bu durumda, bir sağlık profesyoneline danışmak en doğru yol olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Gülnar

21 Temmuz 2024 Pazar

Adetim gecikmeden hamilelik testi yaparsam sonuç yanıltıcı olabilir mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Gülnar Hanım,

Adet gecikmesi olmadan yapılan hamilelik testleri, genellikle yanıltıcı sonuçlar verebilir. Hamilelik testleri, kandaki veya idrardaki hCG hormonunu tespit ederek çalışır ve bu hormon seviyeleri gebeliğin erken dönemlerinde yeterince yüksek olmayabilir. Bu nedenle, adet gecikmesini beklemek daha kesin sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Eğer acele ediyorsanız ve erken test yapmayı düşünüyorsanız, kan testi daha hassas olduğu için daha iyi bir seçenek olabilir. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrar Tahlili Nedir ve Nasıl Yapılır?

İdrar Tahlili Nedir ve Nasıl Yapılır?

İdrar Kaçırmaya Ameliyat Çözüm Olur mu?

İdrar Kaçırmaya Ameliyat Çözüm Olur mu?

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

İdrar Yollarını Üşütme Belirtileri

İdrar Yollarını Üşütme Belirtileri

İdrar Yolları Hastalıkları ve Tedavisi

İdrar Yolları Hastalıkları ve Tedavisi

Güncel

İdrar Kesesi Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kesesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrar Tahlilinde BACT Nedir?

İdrar Tahlilinde BACT Nedir?