Erkekte İdrardan Sonra Kan Gelmesi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Erkekte İdrardan Sonra Kan Gelmesi

Erkekte İdrardan Sonra Kan Gelmesi, İdrarın rengi barındırdığı kan miktarına göre açık pembeden başlayarak koyu kırmızıya kadar değişiklikler gösterebilir. Buna göre kanlı olarak gelen idrarın rengi öncelikle bulanıktır. İdrardan sonra cam bir şişe içerisinde bir süre bekletildiğinde idrarın üst kısımdaki görünüş duru, alt kısımdaysa kanlı bir tortu oluşma sebebi ile oldukça renkli olmasının yanında bulanık olarak iki gruba ayrılır. İdrarda sonra kanın belirlenmesi boşaltım ya da herhangi bir bölümünden kaynaklı olabilir. Bu görüntü böbrek taşları, kötü huylu tümörler, böbrek veremi, akut glomerülonefrit, idrar yolu taşları, idrar kesesinde meydana gelen tümörler veya idrar kesesinde oluşan iltihap bu rahatsızlığa sebep olarak gösterilebilmektedir. İdrardan sonra gelen kan çoğunlukla gözle görülmeyebilir. Bunun sebebi ise idrarın sonunda gelmesidir.


Erkekte İdrardan Sonra Kan Gelmesi

 • İdrar borusunda oluşan tümörler
 • İdrar kesesi divertikülü
 • İyi huylu Prostat büyümesi
 • Kanalda Daralma
 • Kanalda Yırtılma
 • Papillom
 • Böbrek Taşı düşürme

Erkekte İdrardan Sonra Kan Gelmesi Tetkikleri


İdrardan sonra gelen kan çoğunlukla gözle fark edilebilen bir durum olmasından dolayı, idrardaki kanamanın oluştuğu alanı da belirlemek olasıdır. Bu sıkıntı için genellikle Guyon deneyi yapılır. Bunun yapmak için hastadan üç ayrı idrar kabına idrarını yapması sağlanır ve idrarda oluşan değişik renkler incelemeye alınmalıdır. Kanama siyekten kaynaklı ise idrarda oluşan kana endeksli değişiklik gösteren renk ilk idrar kabında ortaya çıkacaktır. Bu teste ise idrarda ilk kendini gösteren kan veya ilk hematürü olarak belirtilir. Diğer kaplarda olan idrarlar ise normal idrarda olduğu gibi sarı renkte ve berrak görülür. Kanama eğer idrar kesesine bağlı olarak oluşuyorsa kırmızı renge son idrar kabında görülür. Sebebi ise kan kesesinin en dip bölümünde birikmiştir ve idrarın sonunda kesenin kasılmasıyla beraber dışarıya atılmasıdır. Bu ise son idrarda hematürü veya kan diye adlandırılır. Ancak kanama idrar borusu veya böbrek bölümünde ise kan idrara tamamen karışmış bir şekilde gelir bu gibi durumlarda ise her üç idrar kabında da kırmızı kırmızı renkli idrar görülmektedir. Bu gibi durumda ise idrarın hepsine hematürü veya kanda idrar adı verilir.

İlk Hematüri: ilk sıradaki idrar kabında rastlanan kanın sebebi siyekten kaynaklanan nedenler (İltihap yâda taştan kaynaklanmaktadır)

Son Hematüri: Genel olarak üçüncü idrar kabının içerisinde rastlanan kan ise idrar kesesi kaynaklıdır. (İdrar kesesindeki tümörler, idrar kesesi iltihabı, veremi ve taşa bağlı olarak gelmektedir)

Tam Hematüri: Genel olarak üç idrar kabında karşılaşılan kan özellikle böbreklerden oluşan sorunlar sebebi ile yani (Böbrek veremi, akutglomerülonefrit, kötü huylu diye adlandırılan tümörler, böbrek enfarktü ve böbreklerden kaynaklanan yani taş gibi sebepler) Kaynaklanmaktadır. Geçmiş olsun.

Erkekte İdrardan Sonra Kan Gelmesi Yorumları

soru

Bedi

18 Ağustos 2017 Cuma

15 yildan once idrardan sonra kan geliyor tahlil yaptim yok bir sey diyorlar

Cevap yaz
cevap

Bengisu Eylül

08 Eylül 2018 Cumartesi

İdrardan sonra gelenkan çoğunlukla gözle fark edilebilen birdurum olmasından dolayı, idrardaki kanamanın oluştuğu alanıda belirlemek olasıdır. Bu sıkıntıiçin genellikle Guyon deneyi yapılır. Bunun yapmakiçin hastadan üçayrı idrar kabına idrarını yapması sağlanır. Ve idrarda oluşandeğişik renkler incelemeye alınmalıdır. Kanama siyekten kaynaklı iseidrarda oluşankana endeksli değişiklik gösteren renk ilkidrar kabında ortaya çıkacaktır

cevap

Evin

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Merhaba, bedi bazen doktorlar bişe olduğu halde göremiyor kaç doktora gidiyorlar ondan sonra ortaya çıkıyor. Mutlaka bir kaç doktora daha görünün endişelenmeyin bazende enfeksiyon olabiliyor.

soru

Ahmet okçu

07 Eylül 2017 Perşembe

İdrar çıkarken yanma var bittikten sonra damla damla kan geliyor bu ne anlama geliyor

Cevap yaz
cevap

Rafet

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhabalar ahmet bey, idrar esnasında meydana gelen yanmalar ve kanamalar idrar yolu enfeksiyonu veya kum dökme şeklinde olabilir. Bunun için bir üroloji uzmanına muayene olmanız basit bir idrar ve kan testi yaptırarak şikayetin kaynağı bulunup buna göre bir tedavi yolu izlenir. Geçmiş olsun.

cevap

Hayri

28 Ağustos 2018 Salı

İdrar yollarında ki yanmanın sebebi daha çok iltihabdan oluyor. Üroloji doktoruna gidip gerekli tahlilleri ve tetkikleri yaparsanız size doktor uygun görürse antibiyotik tedavisi başlayabilir. birde idrar yolları antiseptiği de yazabilir Sizde doktora gidene kadar bol bol su içebilirsiniz. Soğuk da kalmamanız lazım. Ağrı ve ateş olursa ilaç kullanama bilirsiniz .

soru

Ersin

11 Nisan 2018 Çarşamba

İdrar yaptım bitikten sonra kan geldi bu nedir

Cevap yaz
cevap

Elfin

13 Eylül 2018 Perşembe

Ersin bey, idrardan kan gelmesi idrar yolları enfeksiyonu, böbreğinizde kum veya taş olduğu belirtisidir. Bunun için bir üroloji uzmanına muayene olup idrar, kan testi yaptırıp, ultrasona girmeni gerekir. Bu tetkiklerin sonucunda kanın ne sebepten gelme sebebi anlaşılır ve ona göre bir tedavi uygulanır. Sağlıklı günler dilerim.

cevap

Cemal

12 Eylül 2018 Çarşamba

Ersin bey zararlı virüs ve bakterilerin etkisiyle idrar yolu enfeksiyonu yaşıyorsunuz. Bu dönemde bir kısım bitkisel ürün ve gıda takviyeleri kullanarak sağlığınıza kısa süre içinde kavuşabilirsiniz. Ancak öncelikle ciddi bir rahatsızlığınızın olup olmadığını tespit amacıyla kan ve idrar tahlili yapmak gerekiyor. Konuyu uzman bir hekime bildirmeniz faydalı olacaktır.

soru

Mustafa

15 Nisan 2018 Pazar

Idrar yaparken hayalarin orda yanma bittikten sonra kan geliyor hastaneye gittim birsey yok.diyorlar idrar yollarinda sorun olmadigi soylendi

Cevap yaz
cevap

Güner

18 Eylül 2018 Salı

Meehaba Mustafa bey, idrar yaparken yanma ve sonrasında kan gelmesi idrar yolları enfeksiyonu olabileceği gibi böbrekte kum yada taşta olabileceğine işarettir. Bunun için bir üroloji uzmanına muayene olup kan, idrar tahlili ile beraber ultrasona girmemiz sonucu ağrınızın ve kanamanızın sebebi anlaşılır ve ona göre tedavi uygulanır. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Erkeklerde İdrar Yaparken Yanma

Erkeklerde İdrar Yaparken Yanma

İdrar Kültürü Nedir?

İdrar Kültürü Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma

Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma

İdrarda Glukoz İdrarda Neden Glukoz Olur?

İdrarda Glukoz İdrarda Neden Glukoz Olur?

Ayak Üşümesi ve Sık İdrara Çıkma

Ayak Üşümesi ve Sık İdrara Çıkma

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

İdrarın Oluşumu Geri Emilim

İdrarın Oluşumu Geri Emilim

Güncel

İbrahim Saraçoğlu İdrar Yolu Enfeksiyonu

İbrahim Saraçoğlu İdrar Yolu Enfeksiyonu

Güncel

İdrarda Kan Pıhtısı Nedenleri

İdrarda Kan Pıhtısı Nedenleri

İdrarda Yanma Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Ani İdrar Sıkışması

Ani İdrar Sıkışması

Günlük İdrar Miktarı Ne Kadar Olmalı?

Günlük İdrar Miktarı Ne Kadar Olmalı?

Beyaz İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Beyaz İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Beyaz idrar, İdrar, vücuttaki atıkların atılmasında önemli rol oynar. Böbreğin kandan fazla su suda çözünebilen maddeler, idrar sayesinde dışarı atılır. Toksinler [...]

İdrar Torbası İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Torbası İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar torbası iltihabı, idrar kesesinde oluşabilen bir iltihaptır. Mesane göbek altındaki adalelerin arkasında, erkeklerde bağırsakların önünde bayanlarda rahmin alt k[...]

İdrar Yolu Reflüsü Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Reflüsü Belirtileri ve Tedavisi

İdrar yolu reflüsü, öyle sağlık sorunları var ki yaşanılan, birey başına gelmeden bunları bilemiyor. Çok fazla riskli, riskli meydana geldiği civarı da birçok fazla[...]

Yenidoğan İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Yenidoğan İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Yenidoğan idrar yolu enfeksiyonu, oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu enfeksiyon daha çok bağırsaklarda bulunan bakteri ve virüslerin idrar yoluna bulaşıp, yuk[...]

İdrar Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Akıntısı, Günlük işler sırasında, aniden ve istemsiz bir şekilde idrarın idrar yolundan dışarı çıkışı idrar kaçırma diğer adıyla idrar akıntısı olar[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6