İdrar Sondası Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İdrar Sondası Belirtileri ve Tedavisi

İdrar sondası, idrar kesesindeki idrarın birikmesine izin vermeden dışarı alınması için idrar yapılan deliğe takılıp idrar kesesine ilerletilen steril lastik tüptür. Bu şekilde dışarıya alınan idrarda idrar torbası denilen özel bir bölümde birikmektedir. İdrar sondasının kullanılmasının amacı, idrar kesesindeki idrarın dışarı alınmasını sağlamaktır. Bu farklı amaçlarla kullanılır. İdrar sondası takılması az ağrılı şekilde kolaca yapılır. Bunun için genel anesteziye gerek kalmaz. Ancak hastanın rahatsız olmaması için, lokal anestezik kullanılabilir.


İdrar sondası takılma neden olur?

 • İdrar kanalındaki bir darlıktan dolayı idrarını yapamayan ya da oldukça az miktarda yapan ya da sıkça idrara çıkmasına rağmen idrar kesesi boşalmayan kişilere takılabilir.
 • İleri derecedeki hastalara ya da kazayla yaralanmış olan kişilerin idrar çıkışının takip edilmesi için takılabilir.
 • Teşhis amacıyla idrar örneği alınması amacıyla idrar sondası takılabilir.
 • Omurilik yaralanması gibi sinir hasarı nedeniyle idrar kesesinin fonksiyon bozukluğu durumunda takılabilir.
 • Bazı görüntüleme yöntemleri sırasında takılabilir.
 • Cerrahi bir girişim sonrasında yerinden kalkamayan hastaların tuvalet ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla takılabilir.

İdrar sondası takılması


İdrar sondasının takılması sırasında enfeksiyon riskini azaltmak amacıyla genital bölge antiseptikli solüsyonla silinir. Sonra idrar kanalının içi lokal anestezik içerikli kayganlaştırıcı jelle doldurulur. Bir süre idrar kanalının uyuşması için beklenir ve ardından steril idrar sondasının idrar deliğinden ilerletilmesi aşamasına geçilir. Sonda idrar kesesine ulaşınca, sondayı yerinde tutacak steril suyla şişirilir. İdrarın birikeceği idrar torbası da sondanın uç kısmına takılır. Hastanede yatan hastaların idrar torbası yatağın kenarına sabitlenir, ayakta olacak hastaların ise idrar torbası hareketine mâni olmayacak şekilde bacağına sabitlenir. Bütün bu işlemler ortalama 3-10 dakikada tamamlanır.

Bacaklarına torba sabitlenen hastalar fazla dar olmayan pantolon giyerek, faaliyetlerini yapabilir. Sondanın çıkarılma zamanında sağlık personeli gelerek sondanın balonunu söndürür ve yerinden çeker. İdrar sondası takıldığında, idrar kanalında olan tahriş yüzünden hafif bir yanma hissedilebilir. Bazen de şişirilmiş balon yüzünden hastalarda devamlı idrarının olma yakınması olabilir.


İdrar sondası takılması riskli midir?

 • İdrar sondasını bulunduğu yerde tutan balon takılma sırasında patlayabilir. İdrar sondası kendiliğinden çıkabilir ya da balon şişmeyebilir. Böyle durumlarda yeni bir idrar sondası takılabilir.
 • İdrar sondasının tıkanması, yıkanması ya da değişimi gerekebilir.
 • İdrar kanalında kanama olabilir, ancak bu genellikle kendiliğinden durur.
 • Enfeksiyon riski olabilir.
 • İdrar sondası idrar kesesine gitmeden balon şişirilirse, bu idrar kanalında kanamaya, hasara yol açabilir. Bu ileri zamanda cerrahi girişimi gerektirecek darlığa sebep olabilir.

İdrar sondası takıldıktan sonra hangi durumlarda doktora gidilmelidir?

İdrar rengi sonda takıldıktan sonra kırmızıya döner ve rengi açılmazsa, idrar kanalı ağzından ve sondanın yan tarafından kötü kokulu akıntı gelmesi durumunda doktora gidilmelidir. Hastada alt karın ağrısı ve ateş olursa, bulantı ve kusma, titreme gibi etkilerin olması halinde yine doktora bilgi verilmelidir. Bunun yanında idrar sondası yanından idrar kaçırma, idrar hissi olmasına rağmen idrar torbasının dolmaması durumunda da doktora gidilmelidir.

İdrar Sondası Yorumları

soru

Volkan

20 Mayıs 2017 Cumartesi

Ben iş kazası geçirdim 5 ci kattan düştüm tak sonda kullanıyorum idrar kaçırma çok oluyor daha nekadar kullanıcam bu sondayı bilmiyorum

Cevap yaz
soru

Sevgi Özzambak

28 Ocak 2017 Cumartesi

İyi günler babam 5 aydır yatalak ve sonda kullanıyoruz. Sonradan devamlı akıntı oluyor. Her tarafı ıslanıyor. Mesane daralması için bir ilaç varmış bana yazabilirmisiniz.

Cevap yaz
cevap

Lamia

18 Eylül 2018 Salı

İyi günler. Bu konuyu doktorunuzla konuşup ilaç konusunda ondan tavsiye almanızı öneririm. Çünkü doktor gözetiminde kullanılmayan ilaçlar hastanızda kötü etkiler yapabilir. Akıntı içinde bir hastaneye giderek sondayı değiştirmenizi öneririm.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kadınlarda İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Aktif Mesane Sendromu (AAMS)

Aşırı Aktif Mesane Sendromu (AAMS)

İdrarda Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

İdrarda Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

İdrar Toplama Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Toplama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrar Kesesi Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kesesi Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Uykuda İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Uykuda İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gebelikte İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte İdrarda Protein Çıkması

Hamilelikte İdrarda Protein Çıkması

Hamilelikte İdrarda Protein Çıkması, Böbrekler kanda bulunan tuzu, fazla olan suyu ve diğer atıkları vücuttan atmakla sorumlu olan bir organımızdır. Bu süreci, böbrek[...]

Çoçuklarda İdrar Kaçırması Belirtileri ve Tedavisi

Çoçuklarda İdrar Kaçırması Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklara idrar kaçırması neden olur, nasıl tedavi edilir? Çocuklarda idrar kaçırma alerjiden sonra en çok görülen sorundur. Yıllar boyunca uyku halindeyken idrar kaç�[...]

İdrarın Cilde Faydaları Var mıdır?

İdrarın Cilde Faydaları Var mıdır?

İdrarın Cilde Faydaları, Daha duyar duymaz pek çoğumuz böyle bir şeyin saçmalıktan ibaret olduğunu düşünürüz. Pek çoğumuzun da düşünmek bile midesini bulandır�[...]

Gülerken İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Gülerken İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Gülerken idrar kaçırma, İdrar kaçırma, günlük yaşantımızda olağan işler sırasında istemsiz ve ani bir şekilde idrarın dışarı çıkmasına idrar kaçırma denilm[...]

İdrar Yollarını Üşütme Belirtileri

İdrar Yollarını Üşütme Belirtileri

İdrar Yollarını Üşütme, Genellikle bayanlarda sıkça rastlanılan bir problemdir. Çoğu zaman fazla ağrı ve birtakım problemlere yol açabilir. Sık olmasa da çocuklard[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6