Hamilelikte İdrar Rengi Nasıl Olur?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte İdrar Rengi Nasıl Olur?

Hamilelikte İdrar Rengi, birçok şeyin önemli bir göstergesi olabilir. Tıpta, çoğu zaman normalden sapma herhangi bir renk değişikliğiyle kliniğe yansımaktadır. Örneğin sarılıkta deri, göz ve mukozalar sarı renk olmaktadır. Bundan dolayı normal yapılarda ve salgılarda herhangi bir değişiklik saptamak amacıyla dikkatli olmalıyız ve idrar da bunun bir parçası olmaktadır. İdrarda renk değişimlerinin altında yatan hastalık ve bozuklukların önemli bir göstergesidir. Bundan dolayı hamilelikte idrar rengi, herhangi bir hastalığın erken aşamada belirlenmesinde yardımcı olacak çok önemli bir belirtidir. Böbrekler idrar üretiminden sorumlu organlarımızdandır. Böbrekler sürekli kanın filtre edilmesini sağlamaktadır. Böbrekler kanı filtre ettiğinde su, şeker, amino asit, vitamin ve diğer hayati maddelerin kan dolaşımına geri dönmesine olanak sağlar. Bu durum sürekli filtrasyonun sonucunda üre, ürik asit, kreatinin, hormon atıkları ve toksin gibi atık maddelerin idrara geçerek atılmasını sağlar. Normal idrar soluk sarı renklidir ve bu renk ürokrom adı verilen bir maddeden kaynaklanır. Böbrek rahatsızlıklarında bu filtrasyon ve idrarın seçici geri emiliminin evrelerinde bir hata olduğu zaman, idrarın bu soluk rengi bazen değişim gösterir. Bu bozukluklara bağlı olarak kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri, proteinler ve boyalar gibi maddeler idrara geçer. Bunlar da idrar renginde değişimlere sebep olur. Bu renk değişiklikleri tanı koymada önem arz eder.


Hamilelikte İdrar Rengi

  • Hamilelikte parlak sarı ya da neon sarı idrar: Vitamin takviyeleri tüketiminde, özellikle de suda çözünebilen riboflavin ya da B2 vitamini barındıran idrar rengini parlak sarıya dönüştürür. Kendi doğal rengi sarı olan riboflavinin aşırı alınması durunda idrar rengini değiştirmektedir. Vitaminler ne kadar sağlıklı olsa da aşırı vitamin tüketimi hipervitaminozis riski taşımaktadır.
  • Hamilelikte koyu sarı veya altın rengi idrar: Çok koyu olan ve konsantre idrar vücudun susuz olduğunu gösterir. Bunun yanı sıra çok fazla laksatif alındığını veya B vitamini kompleksleri içeren besin takviyeleri kullanıldığının bir işaretidir.
  • Hamilelikte pembe veya kırmızı idrar: Pembe ya da kırmızı idrar korkutucu olabilir fakat bazı durumlarda sorun arz etmez. Pancar, böğürtlen gibi besinlerin aşırı tüketilmesiyle görülebilir. Antibiyotikler ve laksatifler, idrarda kırmızı bir renk tonuna sebep olan ilaçlardır. Fakat çok önemli başka bir nedende idrarda kan olmasıdır. Bu kan idrar yolu enfeksiyonlarına, benign prostat hiperplazisi, iyi ya da kötü huylu tümörlerin sonucunda oluşabilir. Hamilelikte kırmızı idrar böbreklerde taş ve kist oluştuğunun belirtisi olabilir.
Hamileliğin ilk üç ayı içerisinde anne adayının böbreğinden geçen ve buradan süzülen kan oranı fazlalaşır. İkinci üç ayda bu oran en üst noktasına ulaşır. Anne adayının böbreklerden idrar üretimi artış gösterir. Hamilelikte idrar rengi normal olarak berrak ve saman sarısı olmaktadır. Fakat az su tüketilmesi halinde koyu sarı renge dönüşür, vitamin ilaçları kullanımı sırasında mavi ve yeşil renge dönüşür, pancar, böğürtlen ve havuç gibi yüksek dozlu C vitamini tüketiminde ise turuncu renge dönüşmesine sebep olabilir. Hamilelik sürecinde anne adayının idrar renginin değişmesi normal olarak beliren bir durumdur. Vücudun salgılamış olduğu hormonlardaki artış ve azalış idrar renginin değişmesine neden olur. Bilindiği üzere hamilelik sürecinde kadın vücudu hem fiziksel hem de ruhsal olarak tamamen bir değişikliğe uğramaktadır. İdrar renginin tonlarındaki değişme vücudun durumu hakkında bilgiler içerir. İdrar renginin açık ya da koyu olmasına bakarak hormonal değişimler belirlenebilir, enfeksiyon hastalıkları ve kanser gibi belirtilerin oluşumu erken dönemde saptanması mümkündür.

Hamilelikte İdrar Rengi Yorumları

soru

Defne

19 Aralık 2017 Salı

Koyu renkli ve kokulu idrar bide sık idrara cikma var

Cevap yaz
cevap

Nasuhi

12 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba defne hanım, idrarınız koyu renkli, kokulu ve sık çıkma isteğiniz böbreğinizde kum yada taş olabileceği belirtisidir. Bunun için bol bol su tüketmeniz ve bir üroloji uzmanına muayene olup kan ve idrar tahlili ile beraber mr çektirmeniz gerekir. Bunların sonucunda uygulanacak tedaviye doktorunuz karar verecektir. Geçmiş olsun.

cevap

Tara

06 Eylül 2018 Perşembe

Defne hanım idrardaki değişim vücutta bir şeylerin yolunda gitmediğini anlatan bir belirti olabilir. Bazen hamilelik bazen soğuk algınlığı ve bazen büyük hastalıkların belirtisi olarak idrarda değişim olabilir. Bunun nedenini öğrenmek için öncelikle doktora gitmenizi tavsiye ederiz. Teşhis konulduktan sonra doktorun uygun görmüş tedavi ve uyarıları dikkate alarak izleyeceğiniz yolu belirleyebilirsiniz.

soru

Metve

03 Şubat 2018 Cumartesi

Hamileyim 11+3 lavaboya gittim ve turuncu idrar yaptım ne yapmaliyim çok korkuyorum bebeğe bisey olur mu acaba

Cevap yaz
cevap

Saltuk

23 Ağustos 2018 Perşembe

Merve Hanım idrardaki renk değişimi birçok nedenden kaynaklanabilir. Yediğiniz yiyeceklerden tutun hava değişimine kadar birçok sebep idrarda renk değişimine neden olabilir. Fakat karın bölgenizde ağrı hissediyorsanız ve bebekte hareketsizlik hissediyorsanız mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Bu durumda ilk müdahaleyi doktorunuz yapacaktır.

cevap

Gamze

11 Temmuz 2018 Çarşamba

Bisi olmazz ama bol bol 2.5 litre su tuketin

soru

Tugba

13 Mayıs 2018 Pazar

2 gundur idrarim sari ve cok sık idrara gidiyorum hamile olma olasiligim nedir

Cevap yaz
soru

Gamze

04 Mayıs 2017 Perşembe

Benim idrarim koyu sarı renginde hamilelik olabilir mi yada bu renkte olup da hamile olan arkadaşlar varmı.

Cevap yaz
cevap

Eznev

25 Ağustos 2018 Cumartesi

Merhabalar, idrarın rengi hamilelik konusunda ön tahmin için yeterli bir bulgu değildir. İdrar rengi özellikle sabah uyanıldık da yapıldığı rengi bize kişinin dün aidik yada bazik ağırlıklı beslendiğini ve vücut pH o hakkında ön tahmin yapmamızı sağlar.

soru

hahaha

23 Mayıs 2017 Salı

Ben doğurgan günümde ilişkiye girdim günüm 2 gün geçiyor idrarim hafif koyu sarı hamile olma olasılığını bilen var mi ?

Cevap yaz
soru

Damla

18 Temmuz 2017 Salı

İdrarin çok koyu hamile olabilir miyim

Cevap yaz
cevap

Senevât

31 Ağustos 2018 Cuma

Hamile olduğunuzu bir tahlil yaparak öğrenebilirsiniz bunu nedeni enfeksiyon da olabilir en yakın zamanda bir doktora görünmenizi tavsiye ederim.

soru

Emoş

16 Ağustos 2017 Çarşamba

Benimde ara ara koyu oluyor idrarim dikkatimi cekti bu ay olabilir miyim hamile

Cevap yaz
cevap

Dilnur

09 Eylül 2018 Pazar

Idrar koyuluğu genellikle idrarın içeriğindeki bazı maddelerin fazla olmasından kaynaklanır. Sağlık açısından bir sıkıntı belirtisi değildir. Hamilelik ile doğrudan bir ilişkisi yoktur. Hamilelik ile ilgili en net varsayım adet gecikmesidir. Eczaneden alacağınız test ile hamile olup olmadığınızı öğrenmek oldukça kolay ve hızlı bir yöntemdir.

soru

Su

28 Ağustos 2017 Pazartesi

Benimde idrarim hafif sari hamile olabilirmiyim

Cevap yaz
cevap

Muazzez Candiri

06 Eylül 2018 Perşembe

Su hanım hamilelik döneminde idrarda hafif sarılık hamilelik belirtileri arasındadır. Ancak kesin olarak bu bilgiyi vermek doğru değildir. Kesin sonucu öğrenmek için küçük bir tahlil yeterli olacaktır.

soru

Nergiz

06 Ekim 2017 Cuma

Hamile kaldiqin idrarin renginden anlasilirmi ve hamileliyin hangi doneminde idrara sikca cikilir

Cevap yaz
cevap

Bicik

16 Eylül 2018 Pazar

Merhaba. İdrar rengine göre hamilelik net olarak belirlenemez. Ancak genellikle gebelikte idrar sarımsı ve berrak bir şekildedir. Hamilelikte sık idrara çıkma durumu ise 6. haftadan sonra yaygın olarak görülmektedir.

soru

sedef

05 Şubat 2018 Pazartesi

adetimi 2 gün gecti ve hala adet olmadım ilk kez idrarjm altın sarısı ve köpüklü acaba sonuc nedir

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Güncel

İdrar Yollarını Üşütme Belirtileri

İdrar Yollarını Üşütme Belirtileri

Güncel

İdrar Borusu Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Borusu Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde İdrar Yapamama Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde İdrar Yapamama Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde idrar yapamama, gibi bir sorun bulunuyorsa, bebeklerin mutlaka böbrek reflüsü bakımında değerlendirilmesi gerekir. Bu ihmal edilirse böbrek yetmezliğine kadar gi[...]

Gebelikte İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte idrarda kan, gebelik döneminde idrarda kan görülmesi durumunda, idrar rengi göz ile fark edilebilecek kadar kırmızı ya da pembe olabileceği gibi bazı durumlarda [...]

İdrar Azalması Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Azalması Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Azalması, 24 saatlik idrar miktarı normal idrar miktarı olan 500 cc'nin altına inerse idrar ileri derecede azalmış demektir ve bunun nedeni iyi bir şekilde araştır�[...]

Yenidoğan İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Yenidoğan İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Yenidoğan idrar yolu enfeksiyonu, oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu enfeksiyon daha çok bağırsaklarda bulunan bakteri ve virüslerin idrar yoluna bulaşıp, yuk[...]

Çok İdrar Yapma Sebepleri

Çok İdrar Yapma Sebepleri

Çok idrar yapma, Genellikle orta yaş üstü kişilerde, daha fazla idrar çıkma varsa bir sorun olabilir anlamına gelmektedir. Erkeklerde sık idrara çıkma hali genellikle iy[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6