Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu
22 Haziran 2024

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu


Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu, 5 yaşına kadar sıkça rastlanan bir hastalıktır. İdrar yolunda yanmaya neden olan bakteri genellikle Escherichia coli olarak adlandırılır. Bu bakterinin idrar yoluna bulaşması ile idrar yolu enfeksiyonu meydana gelmektedir. Escherichia coli, çocuklarda idrar enfeksiyonlarının %80'ine yol açmaktadır. Ancak, çocuklarda idrar enfeksiyonu oluşum nedenleri arasında bağırsak bakterileri, virüsler ve mantarlar da bulunmaktadır. Bu hastalık, kız çocuklarında daha sık görülmektedir. Bunun nedeni ise kızların anatomik yapısı ile ilgilidir. Kızlarda idrar enfeksiyonunun nedeni, üretranın kısa olması dolayısıyla mesanenin tam boşalmaması ve bu duruma bağlı olarak mesanedeki asidik ortamın azalmasıdır. Asitliğin azalması ise koruyucu bakteri sayısının azalmasına sebep olur. Bu durum enfeksiyonun oluşması için uygun bir ortam yaratır.

Risk Faktörleri

Çocuğun yaşı ve kilosu, idrar yolu enfeksiyonu için önemli etkenlerdir. İdrar yolu enfeksiyonunun belirtileri ise şunlardır:

 • İdrar yaparken acıma hissi
 • Karın bölgesinde ağrı
 • Sırt bölgesinde ağrı
 • İştahsızlık
 • Yüksek ateş ve titreme
 • Bulantı ve kusma
 • İdrara sık sık çıkma

Teşhis ve Tedavi

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu teşhisi için uygulanan idrar tahlilinde mikroskobik inceleme ile alınan örnekte bazı kimyasal reaksiyonlara ve öğelere bakılmaktadır. İdrar örneğinde lökosit ve nitrit pozitifliği enfeksiyon göstergesi olabilir. Ayrıca, kültür testi ile bakterinin türü ve uygun antibiyotik belirlenir. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu tedavisi için antibiyotik ilaçlar kullanılır. Bu durum yeni doğan bebeklerde ve hastalığı fazla olan çocuklarda damar yolundan ya da enjeksiyonla antibiyotik verilerek gerçekleştirilir.

Önleme Yöntemleri

İdrar yolu enfeksiyonlarını önlemek için aşağıdaki yöntemler uygulanabilir:

 • Çocuğun bol su içmesi sağlanmalıdır.
 • Tuvalet hijyenine dikkat edilmelidir.
 • Çocuğun idrarını tutmaması teşvik edilmelidir.
 • Dar ve sentetik iç çamaşırlarından kaçınılmalıdır.
 • Tuvalet alışkanlıkları konusunda çocuk eğitim verilmelidir.

İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmezse böbrek hasarına yol açabilir. Bu nedenle, çocuğun belirtiler göstermesi durumunda bir sağlık profesyoneline danışmak önemlidir. Ayrıca, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları durumunda altta yatan anatomik ya da fonksiyonel bir sorun olup olmadığının araştırılması gerekebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Yarkın

18 Nisan 2024 Perşembe

Çocuğum daha 7 yaşında ve her idrarını yapışında ciddi anlamda yanma ve bazen kanama olduğunu belirtiyor. Ben de takip ettiğimde meydana gelen hafif kanamalara şahit oldum. Peki bu durum da bir idrar yolu enfeksiyonu mudur?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, çocuğunuzun yaşadığı belirtiler idrar yolu enfeksiyonunu işaret ediyor olabilir, ancak bu belirtiler başka ciddi sağlık sorunlarına da işaret edebilir. En doğru tanı ve tedavi için bir çocuk doktoruna veya üroloğa başvurmanız önemlidir. Uzman bir doktor, gerekli testleri yaparak doğru tedavi yöntemini belirleyecektir. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İdrar Yanmasına Ne İyi Gelir?

İdrar Yanmasına Ne İyi Gelir?

İdrar Yolu Hastalıkları

İdrar Yolu Hastalıkları

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrar İçmek Zararları?

İdrar İçmek Zararları?

İdrarda Yassı Epitel Tedavisi

İdrarda Yassı Epitel Tedavisi

Bebeklerde İdrar Yapamama Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde İdrar Yapamama Belirtileri ve Tedavisi

Çok Sık İdrara Çıkma Belirtileri ve Tedavisi

Çok Sık İdrara Çıkma Belirtileri ve Tedavisi

Ağrılı İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Ağrılı İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrar Sonrası Damlama Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Sonrası Damlama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Erkeklerde İdrar Yaparken Yanma

Erkeklerde İdrar Yaparken Yanma