İbrahim Saraçoğlu İdrar Yolu Enfeksiyonu
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İbrahim Saraçoğlu İdrar Yolu Enfeksiyonu

İbrahim Saraçoğlu idrar yolu enfeksiyonu olarak açıkladığı durum oldukça açıklamalı olmaktadır. Genel olarak idrar yolundan mesaneye kadar varan bakterilerin neden olduğu ve kadınlarda görülme durumu daha çok rastlanmakta olan bir hastalık türü olmaktadır. İdrar yolları enfeksiyonlarının en çok görülen nedenleri arasında, idrar yaparken ağrı veya sızı hissedilmesi olmaktadır. Kişilerden kişilere göre değişiklik görülse de en önemli idrar yolu enfeksiyonu belirtileri olarak başta sık sık idrara çıkma veya sıkışma durumu, idrardan sonra yanma hissi ve kokulu idrar izlenmektedir bu durum idrar yolu enfeksiyonu olduğunu belirtmektedir. Bir de alt karın bölgesinde ağrının dışında, idrarda kan ve sürekli idrara çıkma isteği görülmektedir. Fakat, bu belirtileri yaşayan ya da denk gelen kişilerin mutlaka acil bir şekilde Uzman bir doktora görünülmesi gerekmektedir.

En çok rastlanan idrar yolu enfeksiyonların ilk sırasında bakteriler gelmektedir. Ayrıca, çok sık antibiyotik kullanımından dolayı idrar yolları enfeksiyonu oluşabilmesi söz konusu olmaktadır. İdrar yolları enfeksiyonları kadınlarda ise erkeklere göre daha fazla oluşmaktadır. Kadınlarda daha çok idrar yolları enfeksiyonu oluşmasının ve görülmesinin nedeni ise idrarı mesaneden dışarıya atan kanalın erkeklere göre daha kısa olmasıdır. Fakat bir diğer önemli neden de hijyenik olarak tuvalet temizliğinin yapılmaması olmaktadır. Bu nedenle hijyen kurallarına oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Bir de bunun yanı sıra, bazı kişilerde anatomik bozukluklardan dolayı kadın veya erkekte yine idrar yolu enfeksiyonları görülmektedir. Bazı kişilerde ise idrar yolu enfeksiyonlarının görülmesinin nedeni, idrar yollarının yani üretranın kısa olması ve doğumsal nedenlerin daha etkili olmasıdır. İbrahim Saraçoğlu idrar yolu enfeksiyonu belirtisinin bir başka nedenini ise idrar yollarında taş oluşumuna bağlamaktadır. İdrar yollarının taş nedeni ile tıkanması da idrar yollarında enfeksiyona neden olduğunu İbrahim Saraçoğlu açıklamaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi için en güzel yöntem İbrahim Saraçoğlu'nun da dediği gibi bitkisel yöntemler olmaktadır. Örneğin en iyi destekleyici olarak maydanoz, limon ve karnabahar olduğunu belirtmektedir. Özellikle de idrar yolu enfeksiyonu için bitkisel tedavi olarak maydanoz sayesinde ödem atılması sağlanabilmektedir.

Çünkü maydanoz, idrar söktürücü bir özelliğe sahip olduğundan dolayı idrar yolu enfeksiyonunda bitkisel tedavi olarak maydanozla birlikte limon da tüketilerek sağlanabilmektedir. İbrahim Saraçoğlu'na göre tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarında limon suyu oldukça faydalı olduğunu bildirmektedir. Buna nazaran bol su tüketmekte idrar yolu enfeksiyonuna en güzel ve en doğal bir çözüm olmaktadır. Çünkü, bol su içerek ve sıvı alımı yapılarak hem böbreklerin çalışması hem de mesanedeki bakterilerin azalması sağlanmaktadır. Bol sıvı tüketen kişiler sık sık lavaboya çıktığından dolayı idrar yolunda oluşan enfeksiyonun atılmasını sağlamaktadır. İbrahim Saraçoğlu bir de karnabahar, özellikle tüketilmesini vurgulamaktadır. İdrar yolu enfeksiyonuna bilinen en etkili sebze olmaktadır. Kısaca karnabahar kürü yaparak idrardaki enfeksiyonu atabilirsiniz. İdrar yolları enfeksiyonuna karşı karnabahar kürü kullanılırken aşırı dereceye kaçılmadan az miktar C vitamini takviyesi yapmakta oldukça fayda vardır. Çünkü alınan takviye C vitamini idrarı asidik yaptığından dolayı, idrar yolları enfeksiyonuna neden olan bakterilerin ortadan kaldırılarak yok edilmelerinde de yardımcı olmaktadır.

İbrahim Saraçoğlu İdrar Yolu Enfeksiyonu Yorumları

soru

Sumeyra

03 Nisan 2017 Pazartesi

Benim de idrar yolu enfeksiyonu çok var doktorlara gittim bi çözüm bulamadım.çok aşırı kokuyor.akinti hafif sarı hafif beyaz geliyor.ben ne kullanmalıyim

Cevap yaz
cevap

Izlem

26 Ağustos 2018 Pazar

İdrar yolları enfeksiyonu için bol miktar da su tüketmek faydalı olabilir. Ayrıca karnıbahar kuru, maydanoz çayı ve iltihap giderici olarak kullanılan bazı besinleri de kullanabilirsiniz. Ayrıca bu enfeksiyonun geçmesi için kişisel sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Gün içerisin de birkaç defa duş almalısınız

soru

Sevda üven

29 Nisan 2017 Cumartesi

Benim idararimda yanma var çok sik lavaboya çıkıyorum sürekli doktora gittim enfekyon kapmış sin dediler ilaç verdiler gecmedi ve birde akintim var mantarda var bana ne onerirsiniz ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun

Cevap yaz
cevap

Zeren

16 Eylül 2018 Pazar

Merhaba sevda hanım, idrarda yanma ve akıntı oluşması enfeksiyon kaptığınızın belirtisidir. Bunun için bir üroloji uzmanına muayene olmanız ben antibiyotik tedavisine başlamanız gerekir. Sağlıklı günler dilerim.

cevap

Berzen

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, meydana gelen bu rahatsızlıkların tümünde tedavi farklı farklı yapılmaktadır. Bunun için mantar rahatsızlığını cildiye uzmanına giderek geçirebilirsiniz. İdrar içerisindeki enfeksiyonları ise bol bol kuşburnu çayı içerek ve doktorun verdiği ilaçları kullanarak tüketmeniz gerekmektedir.

soru

Havvanur

25 Ekim 2017 Çarşamba

Oğlumun idari çok kötü kokuyor ne önerirsiniz oğlum 17 aylik

Cevap yaz
cevap

Celilay

11 Ağustos 2018 Cumartesi

İdrarın aşırı kötü kokması durumunda ilk yapılması gereken test tabi ki idrar testi ile idrar yolu enfeksiyonunun varlığıdır. Eğer böyle bir sorun yok ise bu durumda doktorlar kan testi yaparak kan değerlerine göre teşhis belirleyebilirler. Bu durum için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

soru

Ayşe

05 Aralık 2017 Salı

İdrarın kötü kokması sebebi nedir?

Cevap yaz
cevap

Muta

11 Eylül 2018 Salı

Merhaba Ayşe hanım, idrarın ağır yada kötü kokması beslendiğiniz gibi içindeki gıdalar ve içecekler ile doğrudan alakalıdır. Bunun dışında kullandığınız bir ilaç var ise yada idrar yollarınızda bulunan bir iltihap, enfeksiyon var ise bundan dolayı da olabilir. Bol su tüketmenizi iyi gelecektir. Sağlıklı günler dilerim.

cevap

Erdoğan

04 Eylül 2018 Salı

İdrar yapısı nedeni ile zaten kötü bir kokuya sahiptir. Ancak idrarın aşırı kötü kokması vücutta bazı olumsuzlukların olabileceğine işarettir. Özellikle mesane iltihaplanması, böbrek rahatsızlıkları ve idrar yolu enfeksiyonları gibi durumlar ilk sırada gelmektedir. Bunun için bir şüpheniz var ise doktora giderek idrar testi yaptırmalısınız.

soru

Leyla karabal

26 Aralık 2017 Salı

Üç buçuk yaşında oğlum var sürekli olarak idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor şimdi ise kültür tahlilinde üreme olduğu için iğne kullanıyor ne yapabilirim

Cevap yaz
cevap

Kaplan

11 Eylül 2018 Salı

Merhaba Leyla hanım öncelikle geçmiş olsun idrar yolu enfeksiyonu kişiyi çok rahatsız etmektedir. Kullandığınız ilaçlar bir süreliğine rahatlatsada tekrarda lüks edebiliyor enfeksiyonu atmak için mutlaka bol su teketmeniz lazım su tüketirseniz ilaca bile gerek kalmayacağını fark edeceksiniz ayrıca bitkisel olarak enfeksiyona iyi gelen bitkiler var bunları tüketirse çocuğunuz faydasını görecesiniz

cevap

Ferruh

04 Eylül 2018 Salı

Merhaba İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi için en güzel yöntem İbrahim Saraçoğlunun da dediği gibi bitkisel yöntemler olmaktadır. Örneğin en iyi destekleyici olarak maydanoz, limon ve karnabahar olduğunu belirtmektedir. Özellikle de idrar yolu enfeksiyonu için bitkisel tedavi olarak maydanoz sayesinde ödem atılması sağlanabilmektedir.Ayrıca bol su tüketmekte idrar yolu enfeksiyonuna doğal çözümdür

soru

Esra

21 Şubat 2018 Çarşamba

İdrar yaparken ağrı ve çok ciddi sızı oluyor bel ağrım da var antibiyotik kullanmak istemiyorum doğal olarak ne yapabilirim

Cevap yaz
cevap

Suad

08 Eylül 2018 Cumartesi

Merhabalar Esra hanım, israr yaparken ağrı, yanma ve bel ağrılarına sebep olması böbrek mesanenizde kum yada taş olduğunun belirtisidir. Bunun için öncelikle bir üroloji uzmanına muayene olmanız ve beraberinde terkikler yapılarak ağrılarınızın tam sebebi belli olur ve buna göre ilaç tedavine başlanılır. Geçmiş olsun.

cevap

Saltukalp

02 Eylül 2018 Pazar

Esma hanım belirttiğiniz hususlar ciddi bir idrar yolu enfeksiyonu ile karşı karşıya kaldığınızı göstermektedir. Rahatsızlığınızın tedavisi için bir kısım bitkisel tedaviler yapılabilir. Ancak iç hastalık olup olmadığını tespit etmek amacıyla kesinlikle kan tahlili ve tetkiklerin yapılması gerekir. Bu nedenle öncelikle uzman hekime başvuruda bulunmanızda fayda bulunmaktadır.

soru

Sinem

09 Nisan 2018 Pazartesi

Merhabalar 29 yasinda evliyim. Henuz cocugum yok ama cok sik tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonum var yasantima etki ediyor. Surekli antibiyotik veriliyorkullanmak istemiyorum.usutmeden kaynakli oldugu soyleniyor.ne yapmaliyim lutfen yardimci olun.

Cevap yaz
cevap

Muhammed Bilal

10 Eylül 2018 Pazartesi

Sinem hanım öncelikle geçmiş olsun. Hava şartlarına göre giyiminize dikkat ederseniz sanırım aynı sorunu tekrar yaşamazsınız.

soru

Özge

28 Mart 2017 Salı

Hocam merhabalar. Bende yaklaşık 8 yıldır idrar yolları enfeksiyonu var kullanmadığım ilaç kaynatıp içmediğim bitki kalmadı hepsi kısa süreliğine yaradı yalnızca. En son elma sirkesini denedim iyi geldi ama midemi rahatsız ediyor sirkeye devam etmeli miyim? Teşekkürler değerli bilgileriniz için.

Cevap yaz
cevap

Hayreddin

16 Eylül 2018 Pazar

Merhaba idrar yolu enfeksiyonları için bol bol kuş burnu çayı tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Çok ciddi anlamda faydaları görülebilmektedir. Sirkelerin tüketilmesi durumunda zayıflama gerçekleşebilir. Ben kilo almaya çalışıyorum.

soru

şebnem

18 Eylül 2017 Pazartesi

yolumubol su tükettiğimiz.halde idrarımı tam olarak boşaltamıyorum onun içinde vücutta fazla su birikiyor ne yapmalıyım

Cevap yaz
cevap

Ünlüol

30 Ağustos 2018 Perşembe

En iyi destekleyici olarak maydanoz, limon ve karnabahar olduğu belirtilmektedir. Bitkisel tedavi olarak maydanoz sayesinde ödem atılabilir.Çünkü maydanoz, idrar söktürücü özelliğe sahiptir.idrar yolu enfeksiyonunda bitkisel tedavi olarak maydanozla birlikte limon da tüketilerek geçebilirsiniz.tekrarlayan idrar yolu rahatşızlıklarında limonsuyu oldukça faydalıdır.bol su tüketmekte idrar yolu enfeksiyonuna en güzelve doğal bir çözüm olmaktadır.

soru

Ali Sağlam

29 Eylül 2017 Cuma

Kalp ameliyatı olurken takılan sonda nedeniyle idar yolum zedelenmiş ameliyattan kısa süre sonra idrar yapamaz oldum İki ay önce idrdryolu ameliyatı oldum İkii ay sonra tekrar tıkandı dört gün önce tekrar ameliyat oldum gene tekrarlar deniyor bir Öneriniz varmı

Cevap yaz
cevap

Berivan

24 Eylül 2018 Pazartesi

Öncellikle geçmiş olsun. İnşallah tez zamanda iyileşirsiniz. Bu tür durumlarda bitkisel ilaçlar size çok iyi gelebilir. Bu yöntemleri de deneyebilirsiniz. Hastalığınızın daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca hastanenin bir hatası varsa kesinlikle hukuki yollara da başvurunuz. Sorumlular herhangi bir ceza almayınca böyle sorunlar herkesin başına gelmeye devam ediyor.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Banyo Yaparken İdrar Yapmak

Banyo Yaparken İdrar Yapmak

İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Kan, İdrarda belirlenen kanamanın pek çok nedeni vardır. Sağlık açısından ciddi bir tehlikenin habercisi olabileceği gibi önemsiz bir nedenden de idrarda kan g�[...]

İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

İdrar kaçırma günümüzde insanların en çok karşılaştıkları sorunlardan biridir. Bu sorunun aslında günümüzde çok fazla duyulmamasının nedeni insanları bu durumu[...]

İdrar Yolu İltihabına Ne İyi Gelir?

İdrar Yolu İltihabına Ne İyi Gelir?

İdrar yolu iltihabına ne iyi gelir, idrar yolu iltihabı, böbrek, mesane, üretra gibi yapılardan oluşan idrar yolu sisteminin herhangi bir bölümünde oluşur. Fakat özelli[...]

İdrarda Kalsiyum Oksalat Kristali Neden Olur?

İdrarda Kalsiyum Oksalat Kristali Neden Olur?

İdrarda kalsiyum oksalat kristali, çocuklarda sıklıkla ortaya çıkan ve genellikle ciddi rahatsızlıkların belirtisi olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığ�[...]

İdrar Kanalı Görevleri ve Hastalığı

İdrar Kanalı Görevleri ve Hastalığı

İdrar Kanalı, boşaltım sistemi vücudun dengede kalması için oldukça önemli bir sistemdir. Böbrekler, üreterler ve idrar kesesi boşaltım sistemini oluşturan yapılard�[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6