İdrar Kesesi Sarkması Belirtileri ve Tedavisi
26 Haziran 2024

İdrar Kesesi Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kesesi Sarkması

İdrar kesesi sarkması, genellikle yaşlılarda ya da orta yaşları geçmiş kişilerde görülen bir durumdur. Tıp literatüründe "sistosel" olarak adlandırılan bu hastalık, aslında oldukça önemli ve müdahale gerektiren hastalıklar arasında yer almaktadır. Bu sorun önlem alınmadığında, son derece büyük tehlikelere neden olabilir ve diğer hastalıkların da oluşmasına zemin hazırlayabilir. İdrar kesesi sarkması sorunu ciddiye alınmadığında, özellikle böbrekler ve idrar yolları başta olmak üzere birçok organ hasar görebilir. İdrar kesesi sarkması hastalığı genellikle kadınlara özgüdür, ancak nadir de olsa erkeklerde de görülebilir. Kadınlarda daha sık rastlanan bu hastalığın nedeni, vajina ön duvarının idrar kesesini tutamamasından dolayı gerçekleşen sarkma sorunlarıdır. Bu durumda idrar kesesinde bir şişlik meydana gelir. Kadınlarda bu durum genellikle menopoz dönemlerinden sonra görülmektedir. Bu durumun en büyük nedeni hormonlarda görülen değişikliklerdir. Hormonların azalması ile vücut organlarında bulunan kasların zayıflaması nedeniyle bu gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu gibi durumların oldukça büyük nedenleri bulunmaktadır. Oldukça yaygın olarak görülen bu durumlar şu nedenlerden dolayı meydana gelmektedir.

İdrar Kesesi Sarkması Neden Olur?

Özellikle erken yaşlarda görülen idrar kesesi sarkması sorunları, genellikle kişilerin doğum yapmaları nedeniyle meydana gelebilir. Doğum sırasında vajinal kaslar ve o bölgedeki kaslar oldukça gevşediği için kişilerde bu gibi idrar kesesi sarkması başta olmak üzere birçok problem görülebilir. Özellikle bebeğin büyük olması ya da doğumun zor bir şekilde gerçekleşmesi, bu gibi problemlerin oluşma riskini artırmaktadır.

Bunun yanında bir diğer neden ise kişilerin aşırı bir şekilde sigara tüketmesidir. Sigara doğrudan ciğerlerden kana karıştığı için vücudun tüm dokularında etkili olabilir. Bu durum idrar kesesini tutan kaslar üzerinde de oldukça etkilidir. Kasların zamanla zarar görmesi ile idrar kesesi sarkması durumları görülebilir.

Bu durumun nedenlerinden bir diğeri ise akciğer hastalıklarıdır. Bu gibi durumlarda doğrudan vücudun kasları etkilendiği için kişilerde idrar kesesi sarkması sorunu görülebilir. Bu gibi durumlar sizlerde de görülüyorsa, yapmanız gereken en önemli şey uzman bir doktora görünerek sorunların çözümünü aramaktır. Eğer böyle bir durum söz konusu ise çok büyük problemler meydana gelebilir.

İdrar Kesesi Sarkması Belirtileri Nelerdir?

İdrar kesesi sarkması sorunları birçok farklı belirtiye neden olabilir. Bu belirtiler kişilerde çok büyük rahatsızlıklara neden olduğu için kişiler bu belirtilere bakarak vücut bütünlüğünde bir sorun olduğunun farkına varabilirler. Eğer sizlerde de bu gibi durumlar var ise şu belirtiler gözlemlenmelidir:
  • İdrar kesesi sarkmış bir kişide sık sık idrara çıkma durumları görülmektedir. Bu durumlar genellikle idrar yolları enfeksiyonları gibi hastalıkları teşkil etse bile aslında idrar kesesi sarkması ve daha birçok hastalığın belirtisi olabilir.
  • İdrar yaparken ağrı ve zorlanma, bu durumun en büyük belirtileri arasında yer almaktadır. Kişiler genellikle idrar yaparken bu ağrılar yüzünden oldukça rahatsız olurlar. Bazen bu ağrılar arttığı için kişiler idrar yapmaktan çekinebilirler.
  • Eksik idrar yapmak, yani idrarın tamamı yapılmadan kesilmesi gibi durumlar idrar kesesi sarkması sorunu ile meydana gelebilecek durumlar arasındadır. Eğer böyle bir durum var ise en doğru şey olabildiğince erken davranmaktır.
  • İdrar kesesi sarkması sorunları görülen kişilerde, eğer bu sorun artarak en büyük safhaya geldiğinde, vajinadan doku sarkması gibi korkutucu durumlar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşırsanız zaman kaybetmeden doktora gitmeniz tavsiye edilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

Erkeklerde İdrar Yaparken Yanma

Erkeklerde İdrar Yaparken Yanma

İdrar Yolu Enfeksiyonu Mide Bulantısı Yapar mı?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Mide Bulantısı Yapar mı?

Aşırı Aktif Mesane Sendromu (AAMS)

Aşırı Aktif Mesane Sendromu (AAMS)

Yaşlılarda İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

Yaşlılarda İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi