Turuncu İdrar Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Turuncu İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Turuncu İdrar

Turuncu idrar, hem bireylerin gözle görebildiği hem de laboratuvar ortamında tespit edilen bir durumdur. İdrar, genellikle hakkında çok fazla konuşulmayan bir konudur. Tuvaletimizi yaptıktan sonra sifonu çekmeden önce idrarımıza belki bakarız belki de bakmayız. Ancak idrardaki değişiklikler, idrarın rengi, kokusu ve sıklığı sağlığımız hakkında önemli bilgiler verebilir. İdrar, neyi ne kadar tükettiğimiz ve hangi sağlık sorunlarına sahip olduğumuz hakkında bize ipuçları sağlayabilir.

İdrar analizi, uzun zamandır vücutta oluşan hastalık veya farklı sorunları ortaya çıkarmakta kullanılan bir yöntemdir. Çünkü vücutta değişim gösteren birçok madde, bakteri, mantar, fazla şeker ve protein gibi maddeler sonunda idrar torbasına ulaşır. İdrar, vücut içerisindeki atıkların atılmasında önemli bir role sahiptir. Böbreklerin kandan süzdüğü fazla su ve suda çözünebilen maddeler, idrar yoluyla dışarı atılır. Vücutta biriken zararlı maddeler, idrar aracılığıyla uzaklaştırılır.

İdrardaki kötü koku ve renk değişikliği basit bir olayın göstergesi olabileceği gibi, idrar yolu enfeksiyonu veya mesane kanseri gibi ciddi hastalıkların da habercisi olabilir.

Sağlıklı İdrar Rengi

İdrar, sarı rengini ürokrom adı verilen bir pigmentten alır. Bu renk, idrarın yoğunluğuna bağlı olarak açık veya koyu sarı renkte olabilir.

Koyu sarı renkli idrar genellikle yeterince sıvı tüketmediğinizin göstergesidir, yani vücudun susuz kalmasından kaynaklanır. Açık sarı renkli idrar ise fazla sıvı tükettiğinizi ve idrar söktürücü ilaçlar alıyor olabileceğinizi gösterir. Bazı ilaçlar idrarın rengini fosforlu yeşil veya mavi tonlarına, havuç ve turunçgiller turuncu renge, çeşitli vitaminler sarı renge ve kalıtsal bazı hastalıklar koyu şarap rengine dönüştürebilir.

İdrar renginizin kırmızı olması genellikle idrarda kan bulunduğunu gösterir. Ancak bu durum hemen panik yapmanıza gerek yok, çünkü çok az miktarda kan bile idrarın rengini yoğun şekilde değiştirebilir. İdrardaki kan, idrar yolu enfeksiyonu veya idrar yolları ile ilgili kanser gibi ciddi bir hastalığın göstergesi olabilir. Bu nedenle idrarınızda kırmızı renk görürseniz, bir üroloji uzmanına veya doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Turuncu Renkli İdrar Neden Olur?

İdrarda turuncu renk değişikliği genellikle bazı durumlara bağlı olarak gelişir. İdrar rengini turuncuya çeviren ilaç çeşitleri vardır. İdrar yolu hastalıklarını tedavi etmek için kullanılan çeşitli laksatif ilaçlar bu duruma neden olabilir.

Bazı durumlarda turuncu renkli idrar ve açık renkli dışkı, karaciğer ve safra kanalı ile ilgili bir problem olduğunu gösterebilir. İdrardaki turuncu renk, vücudun susuz kalması sonucu idrarın yoğunlaşmasından da kaynaklanabilir. Turuncu renkli idrar genellikle ilaçlardan kaynaklanır. Bu ilaçlar arasında bazı kemoterapi ilaçları da bulunur.

Tıbbi bazı durumlar da idrarın turuncu renge sahip olmasına neden olabilir. Susuz kalan idrar, çok konsantre olduğu için turuncu renk alabilir. Çoğu durumda, idrarın aşırı konsantre edilmesine neden olan durumlar turuncu bir renk almasına yol açabilir.

B vitamin kompleksi ve havuç suyu da turuncu renkli idrara sebep olabilir. Susuzluk, idrarın aşırı konsantre edilmesine neden olup turuncu gözükmesine yol açabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Fatma Yeni

01 Haziran 2024 Cumartesi

İdrarim turuncu ve sık sık idrare cìkıyorum ama hiç ilaç kulanmurorum neden

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Fatma Yeni hanım, idrar renginizin turuncu olması ve sık sık idrara çıkma durumu bir çok farklı sebebe bağlı olabilir. Beslenme alıŞŸkanlıklarınız, su tüketiminiz, tükettiğiniz gıdalar veya vitamin takviyeleri bu durumu etkileyebilir. Ayrıca, enfeksiyon veya karaciğerle ilgili problemler de turuncu idrara neden olabilir. Bir sağlık profesyoneline danışarak kesin sebebi öğrenmeniz ve gerekli tedaviyi almanız önemlidir. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Semiha

İyi günler Fatma hanım öncelikle geçmiş olsun turuncu idrar karaciğerinizin problemli olduğunu gösterebilir. İdrarınızın turuncu olmasına sebep olan diğer madde ise susuzluktan dolayı olabilmektedir. Sık sık idrare çıkmak ise idarar yolundaki hastalıklardan olabilir. Örneğin idrar yolu enfeksiyonu gibi birçok hastalıktan olabilir. İyi günlerde kalın.

soru

Leyla

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Kızım 9 yaşında ama hala yatağını ıslatıyor ve son zamanlamada yaptığı idrarın rengi turuncu ama hiç tıbbi ilaç kullanmıyoruz

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Leyla Hanım,

Kızınızın yaşına rağmen yatağını ıslatması ve idrar renginin turuncu olması, altında yatan ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Bu durumun nedenini anlamak ve uygun tedaviyi belirlemek için bir çocuk doktoruna başvurmanız önemlidir. Doktor, gerekli testleri yaparak size en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Semahat

Leyla hanım turuncu renkli idrar karaciğer ve safra kesesi hastalıklarının habercisi olabilir. Aynı zamanda idrar renginin turuncu olması eğer gece altına kaçırıyor diye çok su içmesine izin vermiyorsanız vücut susuz kaldığı içinde olabilir. Yediği yiyecek ve içecekler ve idrarda meydana gelen yoğunluktan dolayıda kaynaklanıyor olabilir.

soru

Ceylan

14 Mayıs 2024 Salı

3 aylık oğlumun iki gündur bezınde idrar yaparken turuncu renk farkettim sebebi ne olabilir

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Ceylan,

Bebeklerde bezde turuncu renk farketmeniz, genellikle idrarda bulunan ürat kristallerinden kaynaklanabilir. Bu durum, özellikle yeni doğan bebeklerde yaygındır ve çoğu zaman geçicidir. Ancak, yine de bir çocuk doktoruna danışmanızda fayda var. Doktorunuz, bebeğinizin genel sağlığını değerlendirecek ve gerekli görürse ek testler yapacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Nasruddin

Merhaba Ceylan Hanım, idrarın koyu renkli olması sıvı tüketiminin azalmış olduğunu göstermektedir. İdrarda ciddi köpürme var ise bu da idrar yolu enfeksiyonlarının bir göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun için eğer yine de bir şüpheniz var ise uzman bir doktora giderek idrar tahlili yaptırabilirsiniz.

3. Cevap
cevap

Letafet

Bebeğiniz daha çok küçükmüş. Bence hemen doktorunuza götürün. Şu an yemek yemeye de geçmediği için gıda yüzünden olamaz. Şimdi idrar tahlili sonuçları da çabuk çıkıyor. Uzman doktorun kesinlikle görmesi lazım ne olduğunu anlamak için.

soru

Ddddddd

14 Nisan 2024 Pazar

Yeteri kadar sıvı tüketmediğiniz içindir

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ddddddd, su tüketiminize dikkat etmeniz önemli olabilir. Sıvı alımınızı artırmayı deneyin ve vücudunuzdaki farkı gözlemleyin.

2. Cevap
cevap

İsmihan

Su tüketimi önemli bir etken ancak aynı zamanda da beslenme koşulları ve kullanılan ilaçlar idrarda oluşan renklenmeyi etkilemektedir. Bu durumun daha net bir şekilde anlaşılabilmesi için mutlaka laboratuvar ortamında incelenmesi gerekiyor.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kız Çocuklarında İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kız Çocuklarında İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar Ph Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

İdrar Ph Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Koyu Renk İdrar Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Koyu Renk İdrar Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tekrarlaması

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tekrarlaması

Eritrositlerin Görevi

Eritrositlerin Görevi