İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer?
12 Temmuz 2024

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer

İdrar yolu enfeksiyonu, özellikle kadınlarda sıkça rastlanan bir problemdir. Genellikle aşırı ağrı ve bazı diğer sorunlara yol açabilir. Bazen vücut savunma sistemi tarafından yapılan mücadele yeterli olurken, çoğunlukla uzman doktorun reçete ile vereceği antibiyotik tedavisi gerekli olmaktadır. Nadiren çocuklarda da rastlanabilir. Basit bir idrar tahlili ile hemen teşhis konulabilir. Bu hastalığa sebep olan başlıca faktör bakterilerdir.

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Teşhisi

İdrar yolu enfeksiyonuna teşhis koymak oldukça kolaydır. Yapılacak laboratuvar testleri ve idrar kültürü teşhis için çoğu zaman yeterli olmaktadır. İdrar tahlilinde çoğunlukla lökosit ve bakteri görülmesi normaldir. Önemli olan idrarın kirli olmamasıdır. Tahlil için ilk gelen idrardan bir miktar atılmalı ve daha sonra idrar kabına alınmalıdır. Antibiyogram ve kültür testinin amacı enfeksiyon ve bakterinin türünü tespit etmektir. Böylece kullanılacak antibiyotiğe karar verilir. İnatçı enfeksiyonlarda altta yatan sebep tespit edilerek, idrar akım ölçümleri yapılmalı, sistoskopi ve ilaçlı böbrek filmi gibi yöntemler uygulanmalıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi genellikle antibiyotiklerle yapılmaktadır. Ancak her antibiyotik her bakteri türü için etkili olmayacağından, size uygun antibiyotik ancak laboratuvar testleri neticesinde bakterinin tespit edilmesiyle belirlenir. Antibiyotik tedavisi başladıktan birkaç gün sonra belirtiler ortadan kalkar, fakat doktor enfeksiyonun tamamen temizlenmesi için ilacı bir hafta kullanmanızı isteyebilir. Enfeksiyonun sebep olduğu yanma ve ağrılar çok şiddetliyse idrar kesesini ve idrar yolunu uyuşturan ağrı kesici ilaçlar verilebilir.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Uzmanın önerdiği ilaç tedavisinin yanında, uygulayabileceğiniz birkaç öneri ile ağrıları ve yanmayı azaltabilirsiniz:

  • Bol su içmek: Bakterilerin bedenden daha hızlı atılmasını sağlamak için bol bol su içilmeli, böylece idrarın mikropları süpürücü etkisinden yararlanılabilir.
  • Alkol ve kafeinden kaçınmak: Mesaneyi zorlayan alkol, kahve, asitli meyve suyu ve kafein içeren her türlü içeceği mümkün olduğunca az tüketmelisiniz.
  • Sıcak kompres: Evdeyken karnın alt kısmına ılık kompres yapmak, idrar kesesindeki basıncı ve genel rahatsızlığı hafifletebilir.
  • Kızılcık suyu: Kızılcık suyu, enfeksiyona karşı bedeni güçlendirir ve idrar yolu enfeksiyonlarından korunmayı sağlar.
  • C vitamini alımı: Günlük olarak C vitamini içeren gıdaların tüketilmesi önerilir. Portakal, limon gibi narenciyelerle birlikte yeşil sebzeler de tüketilebilir.
  • Probiyotikler: Probiyotikler, yararlı bakterileri içerir ve bedendeki zararlı bakterilerin ölmesinde etkilidir.
  • Karbonat: Karbonat, bedenin pH dengesinin korunmasına yardımcı olur ve idrar yolu enfeksiyonuna sebep olan bakterileri öldürür.
  • Maydanoz: Maydanoz, idrar enfeksiyonu sonucu oluşan ağrılarla birlikte idrar yaparken yanmayı da azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Lahana, ıspanak ve brokoli suyu: Düzenli olarak tüketilebilir. Böylece idrara çıkışta artış sağlanarak mikropların dışarı atılması kolaylaşır.

İdrar enfeksiyonu durumunda suyun yanı sıra diğer sağlıklı sıvıların tüketimi artırılabilir. Özellikle lif açısından zengin olan sebzelerin tüketilmesi önerilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Eritrositlerin Görevi

Eritrositlerin Görevi

Güncel

İdrarda Mikrop Olmasının Sebepleri

İdrarda Mikrop Olmasının Sebepleri