İdrarda Lökosit Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İdrarda Lökosit Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Lökosit Yüksekliği; idrar yolu enfeksiyonu veya genital organ enfeksiyonları anlamına gelmektedir. İdrarda lökosit yüksekliği, gelişen enfeksiyona bağlı olarak kişilerde sık sık idrara gitme isteği uyanır. İdrarda lökosit yüksekliği, enfeksiyondan dolayı idrar yaparken yanma, tam boşalamama hissi olması, akıntı, ateşin yükselmesi, üşüme, titreme gibi şikâyetler görülebilmektedir. İdrarda lökosit yüksekliği, idrarda lökosit yüksekliği tehlikeli bir durum değildir. Fakat vücudun herhangi bir enfeksiyona maruz kaldığını ve bir hasar aldığının göstergesidir. İdrarda lökosit yükseliği, için muhakkak ilaç kullanılmalıdır. İdrarda normal sayıdaki lökosit sayısı her saha için 3-5 lökositdir. İdrarda lölosit yüksekliği, her sahada beşten fazla lökosit görülmesi idrar yolunun enfeksiyonunun bir göstergesidir.

Lökosit Nedir; Vücudu bulaşıcı hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemi ile çalışan beyaz kan hücreleridir.


İdrara Lökosit Nasıl Geçer


Vücut hastalıklarla savaşırken ölen lökositleri idrarla atar. Vücut enfeksiyonla savaşmak için daha fazla miktarda lökosit üretmektedir. Ölen lökositler vücuttan idrar yoluyla atıldığı için idrarda her zaman az miktarda lökosit görülmektedir. İdrarda her sahada fazla miktarda lökosit görülüyorsa bu durum idrar yolu enfeksiyonu anlamına gelmektedir.


İdrarda Lökosit Yüksekliği Neden Olur?

 • Böbrek Enfeksiyonu,
 • Hamilelik,
 • İdrarın uzun süre tutulması,
 • İdrar yolunda tıkanıklık,

İdrarda Lökosit Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?


Bulanık ya da kokulu idrar. Boşaltım sırasında acı ya da sık sık idrara çıkma isteğinin olması. Ateş yüksekliğinin ve titremenin olması. İdrarda kan görülmesi. Böbrek iltihabının olması. İdrar kesesi tümörünün olması.


İdrarda Lökosit Yüksekliği Tedavisi Nasıl Yapılır?
 • Enfeksiyona Yönelik Tedavi; İdrar yolu enfeksiyonuna yönelik antibiyotikler verilmektedir. Doktorun önerdiği antibiyotik doğru ve düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. İdrar yollu enfeksiyonun tedavisinde kullanılan antibiyotik isimleri, aksef 500 miligram tablet, cipro 750 miligramlık tablet, enfexia 500 miligramlık tablet, azitro 500 miligramlık tablet, sefax 500 miligramlık tablet kullanılabilmektedir.
 • Kişisel Hijyen; İdrar yolu enfeksiyonunda hijyene dikkat etmek gerekmektedir. Cinsel organ ılık suyla ve yumuşak sabunla (Vücud pH'na uygun olan) yıkanmalı ve sonrasında tahriş etmeden kurulanmalıdır. Enfeksiyon geçinceye kadar cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Bakterinin yayılmasını engellemek için, sık sık iç çamaşırı ve havlular değiştirilmelidir. İç çamaşırları yüksek derecede yıkanmalı ve ütülenmelidir.
 • Uygun Beslenme Alışkanlıkları; Enfeksiyonu önleyecek şekilde beslenilmelidir. Yaban mersini ve yaban mersini suyu tüketmek idrar yolu için bakterilerin enfeksiyonunu önlemede etkilidir. Yaban mersini, idrar yolunu iç tarafına bakterilerin yapışık gelişmesini zorlaştıran bir astar oluşmasını sağlamaktadır. Yaban mersini yüksek oranda şeker içerir. Şeker hastaları yaban mersini ve suyunu içerken dikkatli olmalıdır. Su ve karbonat karışımı içmek boşaltım sistemindeki pH değiştirerek enfeksiyona neden olan bakterileri atmada etkilidir. B ve C vitamini bulunan gıdalar tüketmek enfeksiyonun etkili bir biçimde atmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca sağlıklı bir bağışıklık sisteminin oluşmasında yardım eder.

İdrarda Lökosit Yüksekliği Yorumları

soru

Canan

21 Şubat 2018 Çarşamba

Eritrosit m,268
Lökosit m,14

Cevap yaz
cevap

Arzu Kaya

03 Eylül 2018 Pazartesi

Canan hanım; belirtmiş olduğunuz değerler idrar yolu enfeksiyonunun varlığını göstermektedir. Normal değerlerin, oldukça üzerinde olan değerlerinizin tedavisi amacıyla ilaç tedavisi uygulanması gerekir. Bunun için eritrosit ve lökosit değerlerini dengelemek için uzman hekimin belirttiği ilaçların kullanılması gerekir. Geçmiş olsun dileklerimle.

cevap

Hazım

31 Ağustos 2018 Cuma

Geçmiş olsun Canan hanım, lökosit ve eritrosit oranınız normal seviyeden yülsektir. Bundan dolayı idrar yolu enfeksiyonunuz var diyebiliriz. İdrarınız bulanık, kanlı ve kokulu ise, idrar yaparken titreme oluyorsa, ateşiniz artmışsa hem lökosit hemde eritrosit oranınız yüksektir. Kanlı idrar eritrosit yuksekliğinin en büyük kanıtıdır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde İdrar Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde İdrar Kokusu Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Kreatinin Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Kreatinin Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte İdrar Rengi Nasıl Olur?

Gebelikte İdrar Rengi Nasıl Olur?

İdrarda Kum Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Kum Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Toplama Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Toplama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

24 Saatlik İdrar Nasıl Toplanır?

24 Saatlik İdrar Nasıl Toplanır?

Güncel

İdrar Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Eritrosit Neden Olur?

İdrarda Eritrosit Neden Olur?

İdrarda eritrosit, genellikle idrara kan bulaşması sonucunda görülür. Kırmızı kan hücreleri olan eritrositler idrarda tespit edilirse, bu hematuri olarak tanımlanır. Ba[...]

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonu, bayanlarda sıkça rastlanılan bir problemdir. Çoğu zaman aşırı ağrı ve bazı sıkıntılara neden olabilir. Bu problem kimi zaman kendiliğinden g[...]

İdrarda Epitel Tedavisi

İdrarda Epitel Tedavisi

İdrarda Epitel, Epitel hücresi idrar torbasının iç ve dış yüzeylerini örten bir hücre dokusudur. Epitel hücreleri çok katlı ya da tek katlı bir yapı oluşturacak bir[...]

İdrarda Hemoglobin Neden Oluşur?

İdrarda Hemoglobin Neden Oluşur?

İdrarda hemoglobin, yapılan idrar testleri ile idrar içerisinde olması gerekenden daha fazla kan hücresi olması anlamına gelmektedir. Bu durum tam sağlıklı olan hiçbir i[...]

İdrarda Yanma Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Yanma Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Yanma, İdrar yollarında veya idrar yaparken yanma farklı nedenlerden kaynaklanır. Bel soğukluğu, ülser, mesane iltihabı, prostat iltihabı, mesane uru, yumurtalık[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6