İdrarın Koyu Sarı Olması Hangi Hastalığın Habercisi Olabilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İdrarın Koyu Sarı Olması Hangi Hastalığın Habercisi Olabilir?

İdrarın Koyu Sarı Olması, İdrar analizi, uzun yıllardır vücuttaki bilmediğimiz rahatsızlıkları, ortaya çıkaran bir yöntem olmuştur. Vücutta sirkülasyon halindeki birçok madde ve fazla şeker, mantarlar, bakteriler ve proteinler sonunda idrara düşer. İdrar, vücuttaki atıkların atılmasında çok önemli rol oynar. Böbreğin kandan süzdüğü fazla su suda çözünebilen maddeler, idrar aracılığı ile dışarı atılır. Toksinler ve vücutta birikmesi zararlı olan birçok madde, vücuttan idrar sayesinde atılır. İdrardaki koku ve renk değişimi, gün içerisinde yediklerinizin dokunması gibi basit bir olayın göstergesi olabileceği gibi, enfeksiyon bulunması ya da kanser gibi çok tehlikeli hastalıkların da belirtisi olabilmektedir.


Sağlıklı İdrar Rengi


İdrar, sarı rengini ürokrom adı verilen bir pigment'ten almaktadır. Bu renk genelde idrarın yoğunluğuna bağlı olarak açık kimi zamanda koyu sarı olabilir. Koyu sarı renkte olması, genelde çok fazla sıvı tüketilmediğinin göstergesidir. Açık sarı da çok fazla sıvı tüketildiğini veya idrar sökücü ilaç alındığını gösterir. Bazı ilaçlar idrarı yeşil tonlarına veya maviye, havuçlar turuncuya, vitaminler ise sarıya ve kalıtsal bir hastalık olan porfiri şarap rengine dönüştürebilir. İdrarın kırmızı olması genellikle idrarda kan bulunduğunun göstergesidir. Ama bu durumlarda paniklemeden önce, çok az bir miktar kan bile idrarın rengini çokça değiştirebileceğini bilelim. İdrardaki kan, enfeksiyon ya da kanser gibi ciddi bir hastalığın göstergesi olabilir. Bu yüzden idrarı kırmızı renk görürsek, bir üroloğa veya Uzman bir doktora görünmek gerekmektedir. Sağlıklı bir idrar rengi orta açıklıkta sarı olur.


İdrarda Koku Değişimleri


Sağlıklı bir insanda idrarın kokusu genelde çok keskin değildir. Çok kötü ve keskin bir koku amonyak kokusuna benzer. Bu kokuya benzer bir koku alıyorsanız, enfeksiyon veya böbrek taşı sahibi olabilirsiniz. Şeker hastaları idrarlarının daha tatlı koktuklarını fark edebilir, bunun nedeni idrarlarındaki fazla şekerdir. Hatta geçmiş zamanlarda tıptaki ilerlemeler bu aşamada değilken doktorlar, şeker hastalığının teşhisi için bizzat idrarı tadarlardı. Bazı yiyecekler de idrarda koku değişikliğine sebep olabilmektedir. Buna en iyi örnek kuşkonmazdır. Kuşkonmaz yenildiği zaman alınan koku, sülfürün parçalanmasından dolayı oluşan kokudur.

İdrarın Koyu Sarı Olması Yorumları

soru

Ceylan

10 Ağustos 2017 Perşembe

Idrarimin rengi sabahlari koyu Sarı ondan sonra normal acik Sarı oluyr bu neden oluyr acaba

Cevap yaz
cevap

Yayalp

20 Eylül 2018 Perşembe

Merhaba Ceylan hanım gece uyurken vücutta sindirim devam eder. Sabah uyandığınızda ise dün akşamdan tüketilen bütün yitecek ve içecekler sindirilmiş bir şekilde idrar içe dışarı atılır. Ve bu yüzden rengi koyu sarıdır. Diğer şekilde gün içerisinde su ve sıvı tüketimi ile idrar rengi daha açık bir hal alır.

cevap

Emsal

02 Eylül 2018 Pazar

Vücuttaki su miktarı düştükçe idrar rengi koyu sarı oluyor.Su miktarı artıkça renk daha açık sarı hale geliyor

soru

Elif

15 Eylül 2017 Cuma

Sabah uyandığımda koyu sarı idrarım oluyor acaba idrar yolu enfeksiyonmu var yardımcı olun

Cevap yaz
cevap

Seher

24 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba Elif hanım idrar rengi idrarın yoğunluğuna göre değişmektedir. Koyu sarı renkli idrar yeterli derecede sıvı tüketmediğiniz için oluyordur. Birde gün içerisinde yeterli miktarda sıvı tüketerek idrar renginize dikkat ediniz.

cevap

Kıraç

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Merhab Elif hanım sabah uyandığınızda gördüğünüz koyu sarı idrar enfeksiyon değil ancak bu sizin düzgün beslenmediğiniz ve yeterli su içmediğiniz anlamına gelir. Sabah uyandığımızda ilk idrar eğer açık renkli ise bu beslenme tarzımız alkali demektir. Yeterli sıvı alımı var demektir ki hastalıklardan korunmak için vücudumuzun alkali yani bazik kalması gerekir.

soru

melek

02 Ekim 2017 Pazartesi

idare rim turuncu mu desem sarı mi ama koyu sarı nin koyu hali

Cevap yaz
cevap

Adeviye

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, melek hanım idrarınızda enfeksiyon var bence doktora görünmelisiniz, iyi günler.

soru

Meral

29 Ekim 2017 Pazar

Merhaba benim idrarım açık renkte ve şişkinlik var ve sık idrar geliyor hamile olabilir miyim bu arada yumurtlama günümdeyim acil cevaplarda ızgara sevinirim

Cevap yaz
cevap

Rekin

17 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba Meral Hanım, sık sık idrara çıkma durumunun en büyük nedenlerinden bir tanesi idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Özellikle yanma ya da kaşıntı gibi durumlar da görülüyorsa neredeyse kesin diyebiliriz. Ancak idrar renginin açık olması hamilelik belirtisi değildir. Bu tamamen tükettiğiniz sıvı miktarı ile alakalıdır.

cevap

Sabâhat

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, meral hanım evet gebelik idrara çıkartır. Yumurtlama günü hamile kalmak için oldukça yüksek,falat hemen belirtiler başlar mı, bilmiyorm çünkü hamile bayanlara kadın doğum uzmanları bolca su içmelerini önerirler bu yüzdendir ki çok idrara çıkarlar. Siz yinede bir tahlil yaptırın belkide hamile olabilirsiniz.

soru

Mahmut yucetas

22 Aralık 2017 Cuma

Hocam bende hep koyu sarı renkte oluyor idrarda sürekli yanma ve akıntı şikayetim var bütün sonuçları yaptırıyorum ilaç tedavisi uyguluyorum ama geçmiyor yardımcı olur musunuz

Cevap yaz
cevap

Öktürk

06 Eylül 2018 Perşembe

Merhaba bu durum yüksek ihtimalle bir idrar yolu enfeksiyonu sorunudur. Bu durum yetişkinlerde genellikle böbrek rahatsızlıkları nedeni ile oluştuğu için bol bol sıvı tüketerek böbrek tahlillerinizi yaptırın. Bunun yanı sıra bol bol kuşburnu çayı gibi idrar yollarına iyi gelecek olan bitki çaylarını tüketin.

soru

Kemal

27 Ocak 2018 Cumartesi

İdrarım koyu sarı geliyor bu bende epeyden beri var benim sorunumun cevabını verebilirmisiniz

Cevap yaz
cevap

Gülkız

13 Eylül 2018 Perşembe

İyi günler. İdrarın koyu sarı olması tek başına bir hastalığı düşündürmez. Bunun yanı sıra idrara çıkarken ağrı ve yanma sorunları da yaşarsanız bu bir idrar yolu enfeksiyonu olarak yorumlanabilir. Kısa süre içinde bir ürolog uzmanına görünmenizi tavsiye ederim.

cevap

İstâre

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Eskiden beri idrar analizi ile birçok rahatsızlık tespit edilmektedir. Vücutta atılan idrarın içerisine fazlalık olan şeker, bakteri çeşitleri, proteinler ve birçok farklı maddeler düşmektedir. Vücuttan dışarı atılan idrarın yoğunluğuna bağlı olarak rengi bazen açık bazende koyu olabilir. Vücuttan çıkan idrarın koyu renkli olmasının sebebi genellikle az sıvı tüketiminden kaynaklı olmaktadır.

soru

RAVZA

15 Mart 2018 Perşembe

Ben 11 yaşında bir kız çocuğuyum bebekliğimden beri idrar enfeksiyonum var sürekli doktora gittim ve verdiği ilaçları kullandım doktor karnımda bir şey gördü ve ben ne olduğunu bilmiyorum doktor idrarın ne renkte geliyor dediğinde çoğu zaman açık sarı renkte geliyor demiştim ama artık çoğunlukla koyu sarı geliyor acaba sorunum nedir? veya doktora tekrardan gitmeli miyim?

Cevap yaz
cevap

Abdülfettah

12 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba, idrar da yanma, idrar renginin koyu olması ve kasık ağrısı gibi bazı belirtiler idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığının yan etkileri olarak ortaya çıkabilir. Bu durum da mutlaka doktora gidilerek gerekli olan tedavi uygulanmalıdır. Ayrıca bu bir enfeksiyon hastalığı olduğu için ganital bölge ve iç çamaşırı temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir

cevap

Nadi

01 Eylül 2018 Cumartesi

Merhaba, ravza hanım tedbiri elden bırakmayın elbette doktora görünün endişelenip korkunun üzerine gitmelisin sorundan kaçmak yerine gidin öğrenin en azından iyi veya kötü durumdan haberdar olursunuz. Büyük ihtimalle enfeksiyondur probleminiz umarım geçer, geçmiş olsun.

soru

afiyeddin

19 Mart 2017 Pazar

Salam idrarim asiri derecede saraldi ve hic bir koku hiss etmiyorum..ne yapmaliyim yardim ederseniz minnetdar olurum simdiden teskkurler

Cevap yaz
cevap

Nutki

27 Ağustos 2018 Pazartesi

İdrarın renginde koyulaşması tamamen az sıvı tüketimine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. İdrar rengi sarılaştıkça böbreklerin susuz kaldığı anlaşılabilmektedir. Bu nedenle bol bol sıvı tüketmeniz gerekmektedir. Günde en az 2.5 litre su, böbrek sağlığı için idealdir.

soru

sevgi

03 Mayıs 2017 Çarşamba

ya benim idrarım sarı koyu sarı ve idrarımda yanma oluyo ve belimin sag ve sol alt tarafı agrıyo

Cevap yaz
soru

Sevo

27 Mayıs 2017 Cumartesi

Enfeksiyon ilacı kullanıyorum idrar rengi çok sarı neden olabilir çok fazla su içiyorum oysaki

Cevap yaz
soru

Ebru

02 Aralık 2017 Cumartesi

Ben 1 hafta önce erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişkiye girdim kızlıgım duruyor. Bir kere vajinamın üst bölgesine boşaldı. İlişkiden sonra hiç leke gelmedi benden zaten. Ertesi gün karnımda şişlik ve ağrı oluştu buna canım çok sıkıldı hala ağrı var ve karnım şişiyor bugün kadın Doğuma gittim hocamıza ilişkiye girmedim dedim. Yumurtalıklarımda ağrı var dedim. Pelvis usg istedi baktı bastırdıkça çok ağrı oldu. İdrar istedi idrar dansite ve ph rengi sarı yazıyordu diğerleri normaldi. Hep negatif yazanlar vardı ama hatırlamıyorum tam olarak neler negatif yazıyor diye. Sizce hamile olsam pelvik usg de gözükür müydü? Canım çok şıkkın bu duruma

Cevap yaz
cevap

Okseven

08 Eylül 2018 Cumartesi

Merhaba Ebru hanım, hamilelik söz konusu değildir. İçinizi ferah tutabilirsiniz.

soru

Іinar

15 Ocak 2018 Pazartesi

İdrarim sarı renk ve çok akintim oluyo

Cevap yaz
soru

Tuğba ekinci

25 Nisan 2018 Çarşamba

İdrarimda köyü sarı geliyor ve koku var

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Doğumdan Sonra İdrar Kaçırma

Doğumdan Sonra İdrar Kaçırma

Haber Bülteni

Güncel

İdrarda Ph Nedir ve Kaç Olmalıdır?

İdrarda Ph Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Güncel

İdrar Yolu Kumu Neden Olur?

İdrar Yolu Kumu Neden Olur?

İdrarda Lökosit Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Lökosit Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Lökosit Yüksekliği; idrar yolu enfeksiyonu veya genital organ enfeksiyonları anlamına gelmektedir. İdrarda lökosit yüksekliği, gelişen enfeksiyona bağlı olarak[...]

İdrarda Glukoz İdrarda Neden Glukoz Olur?

İdrarda Glukoz İdrarda Neden Glukoz Olur?

İdrarda Glukoz: Böbrekler normal bir durumda kanı süzdükten sonra içinde bulunan glukozun çok büyük bir bölümünü kan dolaşımına geri kazandırır. Ancak bazı böbr[...]

İdrar Torbası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

İdrar Torbası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

İdrar torbası, idrar yollarında bulunan bir organdır. İdrar yolları sırasıyla böbrek, üreterler, mesane ve üretradan meydana gelmektedir. Böbrek çok gelişmiş filtre [...]

İdrar Retansiyonu Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Retansiyonu Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Retansiyonu: Mesanenin dolu olmasına rağmen kişinin idrarını yapamaması yani dışarı atamaması durumuna idrar Retansiyonu adı verilmektedir. Kişide oluşması dur[...]

İdrar Yolu Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Kaşıntısı, kadınlarda görülen mühim sıhhat sorunlarından biri de idrar kısmında görülen kaşıntılardır. İdrar bölgesindeki kaşıntı, vajina döl ya[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6