Erkeklerde İdrar Yapamama Sebepleri
19 Haziran 2024

Erkeklerde İdrar Yapamama Sebepleri

Erkeklerde idrar yapamama, önemli bir sağlık sorunu olabileceği gibi, basit bir sebepten de kaynaklanabilir. İdrar, tükettiğimiz içeceklerin ve kanın süzülmesi sonrasında mesane denilen idrar torbasında biriken sıvıdır. Zamanla bu birikme çoğalınca, mesanenin yanındaki sinirler beyne sinyal göndererek kişinin idrarını yapmasını sağlar.

İdrar yapamamaya idrar akış zorluğu ya da gecikmiş idrar yapamama denir. Kesik kesik idrar yapma, idrarını yaparken zorlanma, akım hızında azalma, tam boşaltamama gibi etkileri olan bir rahatsızlıktır. Erkeklerde daha çok görülmektedir ve her yaşta olabileceği gibi, özellikle yaşlı erkeklerde sık görülür. Nadiren de olsa psikolojik sorunlardan da kaynaklanabilir; buna utangaç mesane sendromu denir. Şeker hastalarında da sinir sisteminin bozulması sonucunda idrar yapamama sorunu olabilir. Özellikle yaz aylarında az su tüketilirse, bu böbrek yetmezliğine sebep olabilir ve bu durum idrar yapamamanın sebebi olabilir. Bunu önlemek için normal bir şekilde su tüketilmelidir. Eğer su içtikten sonra da idrar yapılamıyorsa, zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir. Sağlıklı bir insanın günde en az 4 kez idrar yapması gereklidir.

Erkeklerde İdrar Yapamama Sebepleri Nelerdir?
  • Prostat: Yaşlı erkeklerdeki büyümüş prostat, idrarı dışarı taşıyan üretra denilen tüpte basınç oluşturarak idrar yapabilmeyi başlatmayı ve sürdürmeyi zorlaştırır.
  • Prostatit: Prostatın enfeksiyon kapmasına prostatit denir. Erkeklerde sık görülen bir durumdur ve üretraya basınç yapan bir şişliğe yol açarak idrar yapamamaya sebep olabilir.
  • İlaçlar: İlaçlar her yaştan erkeklere ve kadınlara idrar yapamama problemine sebep olabilir. Bu yan etkiye sebep olan ilaçlar arasında soğuk algınlığı ilaçları, nazal dekonjestanlar, alerji ilaçları ve antidepresanlar sayılabilir.
  • Kramp ve Spazmlar: Mide krampları, kas spazmları ve inkontinansı tedavisinde kullanılan antikolinerjikler sebep olabilmektedir.
  • Sinir Sistemi Bozuklukları: Sinir sistemindeki hasarlı ya da hastalıklı sinirler idrar yapamamaya sebep olabilir. Ayrıca sinir sistemi bozukluğu ile doğan çocuklarda da idrar yapamama sorunları olabilmektedir.
  • Cerrahi Sebepler: Cerrahi müdahale sırasında verilen anestezinin bazı sinirleri olumsuz etkileyip, idrar yapamamaya sebep olabilmektedir.

Sonuç olarak, eğer erkeklerde idrar yapamama devamlı bir şekilde oluyorsa, mutlaka bir doktora gidilmelidir. Doktorunuzun yapacağı bazı testler ile sebebi öğrenilir ve buna göre uygun bir tedavi yöntemi belirlenebilir. İdrar yapamazken bir de kusma, ateş, üşüme ve titremeler ya da bel ağrısı şikayetleri varsa hemen acil bir şekilde hastaneye gidilmelidir. Hiç idrar yapamamak, üriner retansiyon denilen ağrı ve şişmelere sebep olur. Tedavi edilmediği zaman çok ciddi sonuçları olabilmektedir. Üşengeçlik yapmadan mutlaka bir uzmana görünerek acil yardım alınmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bayanlarda İdrardan Kan Gelmesi

Bayanlarda İdrardan Kan Gelmesi

Haber Bülteni

Güncel

İdrar Rengi İdrar Hangi Renktir?

İdrar Rengi İdrar Hangi Renktir?

Güncel

İdrarda Kalsiyum Oksalat Kristali Neden Olur?

İdrarda Kalsiyum Oksalat Kristali Neden Olur?

Güncel

Günlük İdrar Miktarı Ne Kadar Olmalı?

Günlük İdrar Miktarı Ne Kadar Olmalı?