İdrar İnkontinansı Belirtileri ve Tedavisi
15 Temmuz 2024

İdrar İnkontinansı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar İnkontinansı

İdrar inkontinansı, kişinin normal günlük yaşantısı esnasında aniden ve istem dışı olarak idrarın dışarı çıkması ile oluşan ve halk arasında idrar kaçırma olarak bilinen durumdur. Bu durum pek çok kadın için sıkıntı yaratan ve utanç duygusu oluşturan bir durum olmakla beraber, kişilerin sosyal hayatlarını ve aktivitelerini sınırlayan, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir sağlık sorunudur. İdrar inkontinansı sorunu olan kişinin tekrar eski hayatına dönebilmesi ve yaşam kalitesini yükseltebilmesi açısından farklı çözüm yolları bulunmaktadır.

İdrar İnkontinansının Belirtileri ve Tanı

İdrar inkontinansı yani idrarını tutamama sorunu olan kişi, gülerken, hapşırırken, otururken ya da kalkarken idrarını tutamamaktadır ve mutlaka bir uzman doktora başvurması gerekmektedir. Ayrıca, idrar yapma hissinin aniden gelmesi ve tuvalete yetişemeden kişinin idrarını kaçırması da uzman doktora görülmesi için yeterli bir sebep olmaktadır. Uzman doktora bu konuda başvuran kişilerin idrarını hangi sebeple kaçırdığı saptanmakta ve tedavi seçeneklerine göre tedavi edilerek hastanın eski özgür günlerine kavuşması sağlanabilmektedir.

İdrar İnkontinansı Türleri

İdrar kaçırmanın sebeplerine göre dört türü bulunmaktadır. Bu türler şunlardır:

  • Stres Tipi İdrar İnkontinansı: Kadınlarda en fazla görülen idrar kaçırma tipi, stres tipi idrar kaçırmadır. İdrar kaçırmanın bu türünde kişi gülme, hapşırma ya da egzersiz esnasında yani ani hareketlerde bulunduğu zaman idrarını kaçırmaktadır. Stres tipi idrar kaçırmanın nedeni temel olarak iki tanedir.

Pelvik Taban Kaslarının Zayıflığı: Bu, kadınlarda en fazla görülen idrar kaçırma nedenidir. Alt idrar yolu organlarını destekleme görevi olan pelvik taban kasları, üretrayı kişinin idrar yapma zamanı gelene kadar kapalı tutmaktadır. Ancak bunun için pelvik tabanın güçlü olması gerekmektedir. Eğer bu pelvik tabanda zayıflama olmuş ise ya da bir sorun var ise, öksürme, gülme gibi karın iç basıncını artıracak durumlarda üretra açılmakta ve kişide idrar kaçırma meydana gelmektedir.

Pelvik taban kaslarında zayıflamanın meydana gelmesinde obezite, menopoz, kalıtım ya da iri bebek doğurma gibi durumlar risk faktörleri arasındadır.

Mesane Boşalmasını Kontrol Eden Kasların Yetersizliği: Mesane boşalmasını kontrol eden kaslar, mesane dolması esnasında üretrayı kapalı tutmaktadırlar. İdrar zamanında ise bu kasları gevşetmekte ve idrarın dışarı çıkmasına izin vermektedirler. Mesane boşalmasını kontrol eden bu kaslara sfinkter adı verilmektedir ve bu kasların normalden daha az sayıda olması durumunda kaslar görevini yerine getiremediği için ani yapılan çeşitli hareketler esnasında idrar kaçırma olayı meydana gelmektedir.

  • Urge Tipi İdrar Kaçırma: Urge tipi idrar kaçırmada, kişi aşırı şekilde tuvalete gitme ihtiyacı hissetmekte, ancak daha tuvalete yetişemeden idrarını kaçırmaktadır. Urge tipi idrar kaçırmada stres tipi idrar inkontinansından farklı olarak kişi, pelvik tabandaki zayıflıktan dolayı değil, mesane kaslarının fazla aktif olmasından kaynaklı olarak idrar kaçırmaktadır.
  • Miks Tip İdrar Kaçırma: Miks tip idrar kaçırma hem stres tipi idrar kaçırmanın hem de urge tipi idrar kaçırmanın kişide aynı zamanda görülmesi durumudur.
  • Taşma Tipi İdrar Kaçırma: Diyabet hastalığı, pelvik yaralanma, geniş pelvik cerrahi, omurilik yaralanmaları ve multiple skleroz gibi durumlarda meydana gelen taşma tipi idrar kaçırma ise mesanede idrar kapasitesinin üstünde idrar depolanması halinde kişinin idrar yapma zorunluluğu olmaksızın küçük miktarda idrarını yapması durumudur.

İdrar Kaçırmanın Tedavisi

İdrar kaçırma rahatsızlığının tedavisinin nasıl yapılacağı ise kişiye ve idrar kaçırmanın tipine göre değişmektedir. Bu sebeple de kişi için en doğru tedavinin belirlenebilmesi açısından ilk olarak idrar tipinin belirlenmesi ve tedavinin ona göre yapılması gerekmektedir. Tedavi yöntemleri arasında yaşam tarzı değişiklikleri, pelvik taban kas egzersizleri, ilaç tedavileri ve cerrahi müdahaleler yer almaktadır. Yaşam tarzı değişiklikleri arasında kilo kaybı, kafein ve alkol tüketiminin azaltılması gibi önlemler bulunmaktadır. Pelvik taban kas egzersizleri, idrar kaçırmayı kontrol altına almak için etkili bir yöntemdir. İlaç tedavileri ve cerrahi müdahaleler ise daha ileri vakalarda uygulanmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Rasânet

12 Temmuz 2024 Cuma

Gülerken ya da hapşırırken istem dışı idrar kaçırmak gerçekten çok utandırıcı bir durum. Bu pelvik taban kaslarının zayıflığından mı kaynaklanıyor olabilir? Tedavi için hangi yöntemleri denemeliyim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Rasânet, bu tarz istem dışı idrar kaçırma durumu, genellikle pelvik taban kaslarının zayıflığından kaynaklanır. Bu kaslar, mesanenin kontrolünde önemli bir rol oynar ve zayıfladığında bu tür sorunlar ortaya çıkabilir. Pelvik taban kaslarını güçlendirmek için Kegel egzersizleri oldukça etkili olabilir. Ayrıca, fizyoterapist rehberliğinde pelvik taban terapisi de düşünülebilir. Eğer bu yöntemler yeterli olmazsa, bir üroloğa danışarak daha ileri tedavi seçeneklerini değerlendirmek faydalı olabilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İdrarda Yassı Epitel Tedavisi

İdrarda Yassı Epitel Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrar Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Torbası Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Torbası Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte İdrarda Kan Belirtileri ve Tedavisi

İdrardan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

İdrardan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Üşümesi ve Sık İdrara Çıkma

Ayak Üşümesi ve Sık İdrara Çıkma

Güncel

İdrarda Kum Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Kum Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İdrar Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Kanaması Belirtileri ve Tedavisi